Mešita v TureckuReuters/ilustračná snímka
StoryEditor

Francúzsko bude zatvárať mešity, chce bojovať proti radikálnym prejavom

01.08.2016, 21:42
Autor:
TASRTASR

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve dnes oznámil, že úrady budú aj naďalej zatvárať mešity a islamské modlitebné centrá, ako to už urobili v prípade asi 20 moslimských svätostánkov, v ktorých kázali radikálni duchovní.

Tlačová agentúra Belga citovala slová Cazeneuva, podľa ktorých sa francúzska vláda zároveň chystá vyhostiť imámov z cudziny, ktorí pôsobia na území Francúzska.

"Vo Francúzsku nie je miesto (...) pre tých, ktorí vyzývajú na nenávisť," povedal Cazeneuve po ukončení rokovaní so zástupcami Francúzskej rady pre moslimské vyznanie (CFCM). Predmetom ich rokovaní bol boj proti násilnému džihádu vo svetle posledných útokov na území krajiny.

Cazeneuve pripomenul, že už bolo prijaté rozhodnutie o uzavretí asi 20 mešít a moslimských modlitebných centier a "budú nasledovať ďalšie". Vláda tiež vydala 80 rozhodnutí o vyhostení imámov zo zahraničia, kvôli ich radikálnym prejavom a výzvam, pričom existujú "desiatky" podobných prípadov, ktoré sú predmetom bližšieho skúmania. Podľa jeho slov vláda bude v tejto politike pokračovať.

Minister okrem toho uviedol, že do októbra by mal byť pripravený nový inštitucionálny rámec pre moslimské náboženské komunity. Jeho súčasťou bude aj vytvorenie nadácie na financovanie moslimských náboženských centier, ktoré v súčasnosti prijímajú štedré finančné prostriedky zo zahraničia (napríklad zo Saudskej Arábie). Vláda upozorňuje, že tieto centrá, dotované zo zahraničia, zavádzali spiatočnícke náboženské koncepcie, bez ohľadu na prax a pomery platné vo Francúzsku.

Ďalším dôležitým aspektom opatrení, ktoré pripravuje Paríž, je školenie imámov a tiež duchovných pôsobiacich vo väzniciach, kde často dochádza k radikalizácii väzňov. Snahou vlády je mať teológov na vysokej kvalitatívnej úrovni, ktorí budú propagovať islam zlučiteľný s hodnotami Francúzskej republiky.

Predseda CFCM Anouar Kbibech v tejto súvislosti pre médiá uviedol, že cieľom Francúzskej rady pre moslimské vierovyznanie bude aj boj proti radikálnym prejavom a vyhláseniam, ktoré sa šíria prostredníctvom internetu.

01 - Modified: 2023-03-19 06:35:02 - Feat.: - Title: Do ulíc Paríža sa vrátil pokoj. Posledné protesty proti dôchodkovej reforme boli nenásilné 02 - Modified: 2023-03-18 14:16:04 - Feat.: - Title: Francúzsko zakázalo protesty oproti parlamentu 03 - Modified: 2023-03-17 14:27:25 - Feat.: - Title: Poslanci chcú odvolať francúzsku vládu v súvislosti s nepopulárnou reformou dôchodkov 04 - Modified: 2023-03-17 11:31:14 - Feat.: - Title: Francúzov pobúrilo presadenie dôchodkovej reformy bez hlasovania poslancov. V Paríži horeli autá 05 - Modified: 2023-03-16 14:35:28 - Feat.: - Title: Francúzska vláda schváli nepopulárnu dôchodkovú reformu bez hlasovania poslancov. Macron nemá väčšinu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. marec 2023 11:09