Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2016, 13:57

Zatknutie Gülena je naliehavné. Turecko tlačí na USA, aby ho vydali

Zatknutie Gülena je naliehavné. Turecko tlačí na USA, aby ho vydali
Zdroj: TASR/AP

Turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag poslal dnes Spojeným štátom ďalší dokument, v ktorom žiada o zatknutie duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v dobrovoľnom exile v štáte Pensylvánia. Ankara ho obviňuje z navádzania na pokus o prevrat v Turecku z 15. júla.

Bozdag poslal "druhý písomný dokument" so žiadosťou o zatknutie Gülena, informovala štátna tlačová agentúra Anadolu. Minister uviedol, že v druhom liste sa nachádza vysvetlenie, prečo je zatknutie naliehavé.

Ankara požaduje vydanie Gülena v súvislosti s nevydareným pokusom o štátny prevrat, pri ktorom zahynulo približne 270 ľudí. Washington žiada dôkazy o účasti tohto islamského duchovného na pokuse o puč a tvrdí, že extradícia má svoj stanovený postup, informovala svetová agentúra AP.

Turecká vláda spustila rozsiahle zásahy proti Gülenovmu hnutiu, ktoré označuje za teroristickú organizáciu a ktoré má po celom svete vlastné školy, charitatívne organizácie a podniky. V Turecku bolo dočasne prepustených z práce takmer 70.000 ľudí pre podozrenie z napojenia na toto hnutie.

"Po našom prvom liste žiadali určité informácie - poskytli sme im odpovede na otázku, prečo je to naliehavé," povedal Bozdag novinárom v parlamente.

"Napísali sme im, že existujú závažne tvrdenia a vyhlásenia, podľa ktorých bol Fethullah Gülen do pokusu o prevrat zapojený. Práve preto musí byť naliehavo zatknutý. Napísali sme, že máme spravodajské informácie, podľa ktorých možno ujde do tretích krajín," uviedol Bozdag.

"Dúfam, že Spojené štáty sa rozhodnú v prospech Turecka, v súlade s demokraciou a právnym poriadkom, a vráti tohto vodcu teroristickej organizácie do Turecka," povedal minister. Zároveň upozornil, že ak Gülen odíde z USA do inej krajiny, bude to s plným vedomím amerických úradov. "Ak ujde, tak nad tým USA buď privreli oči, alebo to priamo schválili," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.