Reuters
StoryEditor

Hurikán Ida zoslabol na najnižší stupeň, vyžiadal si prvú obeť

30.08.2021, 07:01
Autor:
ČTKČTK
Americký prezident Joe Biden vyhlásil v postihnutých oblastiach stav veľkej katastrofy, čo umožní tamojším úradom čerpať federálnu pomoc.

Hurikán Ida, ktorý v nedeľu dorazil nad americký štát Louisiana ako hurikán štvrtej kategórie, si vyžiadal prvú obeť a postupne zoslabol na najnižší stupeň.

Stále ho však sprevádza vietor so silou 155 kilometrov za hodinu a výdatné zrážky. Bez dodávok elektriny je podľa televízie CNN v štátoch Mississippi a Louisiana asi milión odberateľov, vrátane celého mesta New Orleans.

Elektrinu v New Orleans majú len tí, ktorí majú vlastné generátory.

Ida zasiahla štát Louisiana v nedeľu okolo poludnia miestneho času ako hurikán druhej najvyššej kategórie z päťbodovej škály. Sprevádzal ju vietor s rýchlosťou až 240 kilometrov za hodinu.

V Louisiane hlásia prvú obeť

V štvrtej kategórii sa udržala nad pevninou asi šesť hodín, čo je podľa CNN relatívne dlho. Napríklad minuloročný hurikán Laura, ktorý zasiahol aj Louisianu, sa v tej istej kategórii udržal len tri hodiny.

Neskôr Ida ďalej zoslabla až na najnižší stupeň a postupuje ďalej na sever, v ďalších dňoch sa má stočiť na severovýchod.

Kvôli silnému vetru zostalo už bez prúdu asi milión odberateľov, z toho väčšina v Louisiane (941 100) a zvyšok v Mississippi. V Louisiane oznámili úrady aj prvé úmrtie v dôsledku pádu stromu.

Biden vyhlásil stav veľkej katastrofy

Silný vietor zničil dve nemocnice v okrese Lafourche Parish na juhu Louisiany, v ktorých sú aj pacienti s covidom-19.

Podľa agentúry AP víchor v nemocnici v obci Cut Off na juhu spôsobil značné škody, poškodil strechu, ale nikomu z pacientov ani personálu sa nič nestalo.

V tom istom okrese je tiež poškodené hlavné vodovodné potrubie, takže niektoré časti okresu sú bez dodávok vody.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil v postihnutých oblastiach stav veľkej katastrofy, čo umožní tamojším úradom čerpať federálnu pomoc.

Na štát Louisiana udrel presne pred 16 rokmi hurikán Katrina, ktorý si vtedy na juhovýchode USA vyžiadal 1 840 obetí, z toho väčšinu práve v Louisiane. K

atrina značne poškodila mesto New Orleans a jeho okolie. Miestne úrady teraz dúfajú, že väčším škodám zamedzia protipovodňové zábrany, ktoré tam po Katrine vybudovali.

01 - Modified: 2023-06-03 16:49:34 - Feat.: - Title: Americký torpédoborec a kanadská fregata preplávali Taiwanským prielivom. Čína sa vyhráža vojenským zásahom 02 - Modified: 2023-06-03 16:34:51 - Feat.: - Title: Najlepšia lietadlová loď súčasnosti z USA v Nórsku dráždi Moskvu. Ruský Admirál Kuznecov sa stále opravuje 03 - Modified: 2023-06-03 14:57:39 - Feat.: - Title: Obrovská škvrna z rias na pláže na Floride prináša mäsožravé baktérie, spôsobujú vážne zdravotné problémy 04 - Modified: 2023-06-03 15:40:08 - Feat.: - Title: Návrat jadrovej stability? Putin je ochotný sa s USA dohodnúť na odzbrojovaní, má však podmienku 05 - Modified: 2023-06-03 13:08:08 - Feat.: - Title: Niekoľko základných škôl v americkom Utahu zakázalo Bibliu kvôli "vulgarite a násiliu"
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. jún 2023 19:03