Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2016, 21:20

S priateľom Vladimirom otvoríme novú kapitolu. Erdogan chce urovnať spory s Ruskom

S priateľom Vladimirom otvoríme novú kapitolu. Erdogan chce urovnať spory s Ruskom
Zdroj: Reuters

Utorkovou cestou do Petrohradu chce turecký prezident Recep Tayyip Erdogan definitívne urovnať spory so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Turecká hlava štátu to dnes povedala v rozhovore poskytnutom agentúre TASS. Napätie v turecko-ruských vzťahoch panovalo od minulého zostrelenia ruskej stíhačky nad sýrsko-tureckou hranicou.

"Bude to historická návšteva, nový začiatok. Rozhovormi s mojím priateľom Vladimirom otvoríme novú kapitolu vzájomných vzťahov," uviedol Erdogan. Moskva a Ankara môžu podľa neho vo vzájomnej spolupráci dosiahnuť mnohé úspechy.

Rusko a Turecko ešte len pred nedávnom začali pracovať na obnove vzťahov poškodených novembrovým zostrelením ruskej stíhačky nad sýrsko-tureckou hranicou. Umožnil to ospravedlňujúci list prezidenta Erdogana. Rusko potom v rýchlom slede rozhodlo o postupnom rušení sankcií na dovoz tureckých potravín a poľnohospodárskych produktov aj tých, ktoré sa týkali turistického ruchu. Putin potom Erdogana v telefonickom rozhovore podporil po júlovom zmarenom pokuse o puč v Turecku.

Obe krajiny ale naďalej rozdeľuje pohľad na sýrsku krízu. Kým Moskva podporuje prezidenta Assada, Ankara sa usiluje o jeho odchod z čela Sýrie. "Bez Ruska je nemožné nájsť v Sýrii riešenie. Len v spolupráci s Ruskom môžeme krízu v Sýrii vyriešiť," povedal dnes agentúre TASS turecký prezident.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.