StoryEditor

Ukrajinskí sabotéri chceli odpáliť železničnú trať na Slovensko, tvrdí Kyjev

08.08.2016, 13:32
Autor:
ČTKČTK
Päť mužov, ktorí mali pripravovať bombové útoky na železnicu pri Ľvove, zadržala podľa svojich slov ukrajinská tajná služba SBU.

Médiá píšu o súvislosti s pokusom o atentát na jedného z vodcov proruských separatistov Igora Plotnického. „Pri špeciálnej operácii agenti dolapili a zatkli päť členov teroristickej skupiny, ktorí plánovali súčasne vyhodiť do povetria tri rôzne trate,“ uviedla SBU.

Dodala, že jedného z mužov dopadla priamo pri čine, keď kládol nálož na železničnom moste pri obci Dubljany. Vzápätí sa rozpútala prestrelka, pri ktorej bol zranený podozrivý, i jeden z dôstojníkov SBU. Obaja sú mimo ohrozenia života.

SBU pri operácii zhabala množstvo zbraní, vrátane automatických pušiek, pancierových pästí, viac ako päť kilogramov výbušnín a tiež rozbušky. Cieľom útokov mali byť trate, po ktorých jazdia aj vlaky na Slovensko a do Česka.

O zatknutých SBU neuviedla žiadne podrobnosti. Útoky na trate, po ktorých jazdia medzinárodné vlaky medzi Kyjevom a pohraničnou stanicou Čop, mali podľa hovorkyne SBU Oleny Hitljanskej destabilizovať situáciu v krajine. „Veľmi aktívne pracujeme na tom, aby sme zmarili teroristické útoky ešte v štádiu prípravy,“ povedala televízii 112.

Podľa niektorých médií súvisí zadržanie s víkendovým pokusom o atentát na jedného z vodcov proruských separatistov Igora Plotnického na opačnom konci Ukrajiny.

Separatisti z víkendového pokusu o atentát na šéfa luhanských povstalcov Igora Plotnického obvinili "ukrajinských diverzantov". Kyjev ale akúkoľvek účasť poprel a útok na šéfa luhanských separatistov označil za prejav mocenského boja medzi samými separatistami.

Plotnický, ktorý je bývalým majorom sovietskej armády, má 52 rokov a v minulosti velil skupine proruských rebelov. V roku 2014 bol zvolený do čela samozvanej Luhanskej ľudovej republiky.

Východom Ukrajiny zmieta dva roky konflikt medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami, ktorých podľa Kyjeva podporuje Rusko. V bojoch bolo podľa odhadu OSN zabitých okolo 9 500 ľudí.

01 - Modified: 2024-07-11 11:19:02 - Feat.: - Title: Železnice vyzývajú k opatrnosti pri pohybe v blízkosti železničných tratí. Upozorňujú aj na vandalizmus 02 - Modified: 2024-07-10 10:54:47 - Feat.: - Title: Vláda rozhodla, že viaceré úseky železničných tratí budú mať status strategickej investície 03 - Modified: 2024-07-02 10:23:33 - Feat.: - Title: Gröhling dal Rážovi čas do konca septembra. Vlaky zadarmo sú populistický mýtus, vyhlásil 04 - Modified: 2024-07-15 15:12:11 - Feat.: - Title: Expert na železnice: Z príčiny nehody v Nových Zámkoch som šokovaný. Za celú kariéru som nič podobné nezažil 05 - Modified: 2024-06-19 08:11:51 - Feat.: - Title: Železnice chcú zvýšiť bezpečnosť cestujúcich. Vo vlakoch pribudnú kupé len pre ženy či tiché zóny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. júl 2024 18:49