Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2016, 19:10

Die Zeit: Slovensko je na pokraji diktatúry, vláda rozdeľuje krajinu

Demokracie viacerých európskych krajín stoja podľa prestížneho nemeckého týždenníka na hrane diktatúry.

Die Zeit: Slovensko je na pokraji diktatúry, vláda rozdeľuje krajinu
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Demokracia na Slovensku stojí na hrane diktatúry a naša krajina je riadená neliberálnou koalíciou, ktorá rozdeľuje krajinu. Tvrdí to prestížny nemecký týždenník Die Zeit.

„Boj o demokraciu.“ Tak je nazvaná titulná téma nemeckého týždenníka vo vydaní zo 4. augusta. Dve mapy k tejto téme majú prívlastok zlé pre demokraciu a desaťročie medzi rokmi 2006 až 2016 je v súvislosti s tým nazvané strateným.

Prvá mapa zobrazuje Európu, severnú Afriku a Blízky východ v roku 2006. Zelenou sú zobrazené demokracie alebo krajiny na ceste k nej. V tejto skupine je aj Slovensko. Červenou sú zvýraznené diktatúry.

„Pred desiatimi rokmi sa zdalo, že v Európe a v jej susedstve to je s demokraciou na dobrej ceste,“ píše sa v texte k prvej mape. Ako príklady sú uvedené Ukrajina, ktorá sa po Oranžovej revolúcii z roku 2004 otvorila svetu a Turecko, ktoré za premiéra Erdogana v roku 2005 začalo prístupové rokovania na vstup do EÚ.

Druhá grafika ukazuje politické zriadenia na tej istej mape, ale v roku 2016. Okrem demokratických a autokratických krajín sú na nej zvýraznené aj krajiny, ktorých demokratické zriadenie je na hrane. Okrem Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Turecka sem autori zaradili aj Slovensko.

„Krajiny, ktoré sa už zdali byť zabehnutými demokraciami alebo aspoň na ceste k nim, stoja v roku 2016 na pokraji diktatúry,“ tvrdí sa v texte v súvislosti s druhou mapou s tým, že za desať rokov sa pre demokraciu priaznivý trend mal obrátiť. Na ústupe v týchto krajinách, teda aj na Slovensku, má byť sloboda tlače, delenie moci a aj právny štát.

Priamo pri Slovensku sa autori pristavili jednou vetou: „Slovensko riadi veľká neliberálna koalícia, v ktorej ľavica a pravicoví endo-nacionalistickí radikáli spolu udávajú tón a rozdeľujú krajinu.“

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.