Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2016, 12:35

Epidémiu antraxu na Sibíri spôsobili sobie žily. Deti ich z mŕtvych zvierat vyťahovali zubami

Žily vyťahovali zo sobov kvôli tradičnej výrobe nití.

Epidémiu antraxu na Sibíri spôsobili sobie žily. Deti ich z mŕtvych zvierat vyťahovali zubami
Zdroj: Flickr/ Mike Bowler

Sibírske deti sa na Jamalskom ostrove nakazili antraxom, keď kvôli výrobe nití vyťahovali žily z mŕtvych sobov vlastnými zubami. V Moskve to v utorok oznámila predsedníčka inšpekcie Rospotrebnadzor Anna Popovová. Pre údajnú storočnú tradíciu sa na Sibíri nakazilo sedemdesiat ľudí, dvanásťročný chlapec zomrel.

Bakteriálne ochorenie sneť slezinná (antrax) sa na Jamale rozšírila medzi početnými stádami polárnych sobov pre neobvykle teplé počasie, i pre zrušenie povinnej vakcinácie zvierat.

Gubernátor Jamalskoneneckého autonómneho okruhu Dmitrij Kobylkin v utorok priznal, že dôvodom je aj „neskúsenosť mladého pokolenia kočovníkov“. Z uhynutých zvierat deti vyťahovali žily a pomáhali si pritom vlastnými zubami. Niektorí kočovníci údajne konzumovali tepelne nespracované sobie mäso.

V roku 2007 bola podľa Kobylkina povinná vakcinácia sobov na Jamale zrušená, pretože podľa vedcov sa v tvrdých podmienkach severskej tundry antrax nemôže rozšíriť. Jamal má v Rusku najväčšie stádo sobov, asi 700 000 kusov.

Antrax sa vyskytuje v pľúcnej, črevnej a kožnej forme. Baktérie sa stali surovinou na výrobu biologických zbraní. Nákaza u ľudí bola v Rusku zaznamenaná prvýkrát za 75 rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.