Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2016, 12:54

Lesné požiare na Madeire už zabili troch ľudí, úrady evakuujú turistov

Lesné požiare na portugalskom ostrove Madeira zasiahli tamojšiu metropolu. Zničili niekoľko domov a asi tisíc ľudí evakuovali.

Lesné požiare na Madeire už zabili troch ľudí, úrady evakuujú turistov
Zdroj: REUTERS/Duarte Sa

Vyše 300 ľudí bolo ošetrených zdravotníkmi po tom, čo sa nadýchali dymu či utrpeli menšie popáleniny. Asi tisíc ľudí, vrátane turistov, bolo evakuovaných.

Požiare na ostrove Madeira, ktorý leží v Atlantiku severozápadne od Afriky, vypukli pred niekoľkými dňami a v noci na stredu postúpili až do historického centra hlavného mesta Funchal. Podľa agentúry AP požiar zasiahol aj päťhviezdičkový hotel.

Všetci, ktorí pri požiari zahynuli, boli podľa agentúry Reuters miestni obyvatelia. Doteraz oheň zničil okolo štyridsať domov.

Oheň sa rýchlo šíri pre silný vietor a horúčavu. Boj s ohňom sťažuje kopcovitý terén a husté zalesnenie. Miestne úrady preto očakávajú v najbližších hodinách ďalšie posily požiarnikov z Lisabonu, odkiaľ v noci už priletelo vojenské lietadlo s desiatkami hasičov.

V asi stodvadsaťtisícovom Funchale, kde je teraz v letnej sezóne aj veľa turistov, boli evakuované stovky ľudí z ich domovov aj dve nemocnice.

Obyvatelia a turisti sa v noci museli presunúť do kasární a improvizovaných prístreškov. Niektorí sa však už mohli vrátiť domov.

Letisko vo Funchale, ktoré je jedným z najfrekventovanejších v Portugalsku, zrušilo niekoľko letov pre silný vietor. Na ostrove uzavreli i niekoľko ciest.

Miestna polícia v stredu oznámila, že zadržala podpaľača, ktorý je podozrivý, že spôsobil jeden z požiarov na ostrove. Tie majú niekoľko ohnísk. Podľa španielskeho denníka El Mundo ide o dvadsaťštyriročného muža.

Okrem ostrova Madeira zúria lesné požiare už niekoľko dní aj na portugalskej pevnine, kde na severe a v centre krajiny ešte teraz horí dvanásť veľkých požiarov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.