Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2016, 12:12

Cannes zakázalo moslimské plavky burkini. Môžu ohroziť verejný poriadok, uviedol starosta

Mesto, ktoré sa spamätáva z nedávneho teroristického útoku, zakázalo moslimským ženám nosiť celotelové plavky.

Cannes zakázalo moslimské plavky burkini. Môžu ohroziť verejný poriadok, uviedol starosta
Zdroj: Reuters

Úrady juhofrancúzskeho prímorského mesta Cannes zakázali na miestnych plážach celotelové plavky nazývané "burkini", ktoré nosia niektoré moslimky. Zákaz zavedený uprostred letnej turistickej sezóny zdôvodnili potrebou sprísnenia bezpečnosti po nedávnych teroristických útokoch islamských extrémistov vo Francúzsku, informovala agentúra AP.

Príslušné nariadenie starostu Cannes Davida Lisnarda zakazuje nosenie plaviek, ktoré nerešpektujú "dobré mravy a sekularizmus". "(Plavky) ostentatívne vyjadrujúce náboženskú príslušnosť by mohli v období, keď sú Francúzsko a jeho bohoslužobné miesta terčom teroristických útokov, predstavovať riziko ohrozenia verejného poriadku," uviedol starosta.

Plavky burkini zakrývajú celé telo vrátane hlavy s výnimkou tváre, rúk od zápästia a nôh od členka dolu. Za porušenie zákazu ich nosenia, ktorý bude na plážach v Cannes platiť do konca augusta, hrozí pokuta 38 eur. V Cannes už koncom júla zakázali na plážach nosenie veľkých tašiek a iných objemných batožín, v ktorých by mohli byť potenciálne ukryté zbrane či výbušniny.

K zatiaľ poslednému veľkému útoku vo Francúzsku došlo 14. júla práve na Azúrovom pobreží, a to v neďalekom meste Nice, kde útočník vrazil s nákladným autom do davu ľudí oslavujúcich sviatok dobytia Bastily. Útok si vyžiadal 84 mŕtvych a vyše 350 zranených.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.