Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2016, 13:25

Iracká armáda sa pripravuje na dobytie Mósulu, obydlia muselo opustiť vyše 100-tisíc ľudí

Z Mósulu a jeho okolia by v dôsledku začínajúcej sa vojenskej operácie mohol byť vysídlený ďalší milión ľudí.

Iracká armáda sa pripravuje na dobytie Mósulu, obydlia muselo opustiť vyše 100-tisíc ľudí
Zdroj: Reuters

Najmenej 100 000 ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy v čase, keď iracká armáda čistí územie pred dôležitou bitkou o severoiracké mesto Mósul, ktoré je v rukách extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Podľa agentúry AP o tom dnes informoval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

UNHCR sa obáva, že z Mósulu a jeho okolia by v dôsledku začínajúcej sa vojenskej operácie mohol byť vysídlený ďalší milión ľudí. Podľa UNHCR bolo od marca z oblasti Mósulu evakuovaných 43.000 ľudí a ďalších 66.000 muselo od júna opustiť neďalekú oblasť Širgát.

Dostupné utečenecké tábory sú v dôsledku prílevu vysídlencov preplnené, pričom hrozí, že tisíce ľudí zostanú bez strechy nad hlavou.

Irackí predstavitelia opakovane vyhlasujú, že Mósul, ktorý IS ovláda už viac ako dva roky, iracká armáda znovu dobyje ešte tento rok, aj keď Spojené štáty pokladajú tento termín za nereálny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.