Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2016, 12:31

Chceli len slobodu. Nemecký komunistický režim pripravil o život takmer 1850 utekajúcich

Berlínsky múr začal východonemecký komunistický režim stavať presne pred 55 rokmi 13. augusta 1961.

Chceli len slobodu. Nemecký komunistický režim pripravil o život takmer 1850 utekajúcich
Zdroj: Reuters

Politika prísnej ochrany hraníc zo strany bývalého východonemeckého režimu pripravila o život najmenej 1841 ľudí. Vyplýva to z najnovšej analýzy, ktorú tento týždeň zverejnila Alexandra Hildebrandtová z múzea Berlínskeho múru pri niekdajšom hraničnom prechode Checkpoint Charlie.

Múzeum štatistiku úmrtí medzi rokmi 1945 a 1989 pojíma pomerne široko a zahŕňa do nej všetky obete Berlínskeho múru aj celoštátnej hranice medzi západným a východným Nemeckom, a to vrátane východonemeckých pohraničníkov alebo sovietskych vojakov, ktorí sa pokúsili utiecť na Západ.

Počíta napríklad tiež príslušníkov východonemeckej pohraničnej stráže, ktorí spáchali samovraždu, alebo občanov Nemeckej demokratickej republiky (NDR), ktorí zomreli pri snahe dostať sa z komunistického štátu cez stredoeurópske krajiny a Juhosláviu do západnej Európy.

K takýmto patril aj v roku 1983 iba šesťročný Steffen Anders, ktorého na cestu za slobodou vzali jeho rodičia. "Dňa 25. augusta 1983 zatkli československé bezpečnostné orgány na hranici ČSSR a Maďarska dvojicu občanov NDR. Tí sa rozhodli kvôli problémom s bývaním, ako aj kvôli iluzórnym predstavám o životných podmienkach v Spolkovej republike Nemecko (SRN) nezákonne opustiť NDR a dostať sa cez Československo a Maďarsko do Juhoslávie, aby odtiaľ pokračovali do SRN," cituje Hildebrandtová z úradnej správy.

"Aby svoj zámer uskutočnili, vydali sa z Komárna východnym smerom až k rieke Váh, ktorú preplávali v domnienke, že ide o hraničnú rieku Dunaj. Pritom prúd uniesol ich dieťa, ktoré sa utopilo," konštatuje stroho úradný záznam k udalostiam z 23. augusta 1983 .

Rodičom Steffena sa podarilo dostať na druhý breh, svoje dieťa ale už nenašli. O prekročení hranice do Maďarska sa pokúsili znovu 25. augusta. Tentoraz ich zatkla polícia, ktorá tiež o tri dni neskôr našla mŕtvolu ich dieťaťa. Steffen bol údajne na želanie svojich rodičov pochovaný v Komárne.

Prípad, ktorý sa múzeu podarilo zdokumentovať tento rok, je len jedným z mnohých. Hildebrandtová pritom očakáva, že počty mŕtvych ďalej porastú. Najmä štatistika sovietskych vojakov, ktorí zahynuli pri snahe dostať sa zo sovietskej okupačnej zóny a následne východného Nemecka na Západ, je podľa nej neúplná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.