Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2016, 09:25

Hľadanie nacistického zlatého vlaku sa rozbehlo naplno, na pomoc povolali bágre

Po záhade počas uplynulých 70 rokov pátrali tajné služby Spojených štátov, do pátrania sa zapojili aj Rusi a Poliaci, ale bezvýsledne.

Hľadanie nacistického zlatého vlaku sa rozbehlo naplno, na pomoc povolali bágre
Zdroj: Reuters

Poľsko-nemecké duo lovcov pokladov začalo v týchto dňoch v Poľsku pátranie v podzemnom tuneli po tajomnom nacistickom vlaku so zlatom. Informovala o tom agentúra DPA. Správa o nájdení záhadného "zlatého vlaku" z čias druhej svetovej vojny vlani vyvolala v Poľsku aj v zahraničí senzáciu.

Hľadači pokladov Poliak Piotr Koper a Nemec Andreas Richter s pomocou bagrov vykopávajú zeminu v okolí 65. kilometra železničnej trate medzi Vroclavou a Walbrzychom. Sú presvedčení, že sa im tam podarí nájsť nemecký pancierovaný vlak, ktorý údajne cennosti na sklonku druhej svetovej vojny prevážal.

Dvojica už vlani oznámila, že na tomto mieste pomocou radarov objavila vlak v podzemnom tuneli. Podľa desaťročia starých povestí mali nacisti takto na konci vojny ukryť zlato a ďalšie cennosti pred blížiacou sa Červenou armádou. Vlak údajne vyviezli z vtedy nemeckej Vroclavi a schovali ho v podzemnom tuneli pri Walbrzychu neďaleko hraníc s Českom.

K prebudeniu "zlatej horúčky" v okolí Walbrzychu prispel aj šéf poľských pamiatkarov, námestník ministra kultúry Piotr Żuchowski, ktorý sa na konci minulého augusta nechal počuť, že si je "istý na 99 percent, že vlak existuje".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.