Reuters
StoryEditor

Trump zmenil rétoriku. Nasadil zmierlivý tón a oľutoval ostré výroky

19.08.2016, 14:04
Autor:
TASRTASR

Republikánsky nominant na funkciu prezidenta USA Donald Trump vo štvrtok prvýkrát od oznámenia svojej kandidatúry priznal, že jeho pichľavé výroky zrejme ľuďom spôsobili bolesť. A vyhlásil, že ľutuje niektoré z vyjadrení, ktoré povedal "v zápale debaty". Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

V predchádzajúci deň navyše Trump oznámil personálne zmeny vo svojom volebnom tíme - urobil ich v období, keď v prieskumoch verejnej mienky zaostáva za demokratickou súperkou Hillary Clintonovou.

Trump na zhromaždení v meste Charlotte v americkom štáte Severná Karolína vo štvrtok uznal, že jeho výroky - ktoré rozhnevali menšiny a spôsobili stratu sympatií veľkého počtu voličov - boli zrejme nerozumné.

"Niekedy v zápale debaty a pri vyjadrovaní názorov na mnohé záležitosti človek nezvolí tie správne slová alebo povie niečo mylné. Stalo sa mi to," prečítal republikánsky nominant na prezidentský úrad z vopred pripraveného textu. "A verte alebo nie, ľutujem to - naozaj to ľutujem - predovšetkým v prípadoch, keď to mohlo spôsobiť osobnú bolesť."

Trump dodal: "V hre je priveľa, lebo tieto záležitosti by nás mohli pohltiť." Dav reagoval hlasnými prejavmi nadšenia a Trump nato vyhlásil: "Vždy vám hovorím pravdu."

Republikánskemu prezidentskému kandidátovi sa v posledných týždňoch nedarí vysielať konzistentné posolstvo voličom a jeho oficiálne prejavy zatieňuje neustály prúd sporných výrokov. Takýmto prípadom je aj nedávny verejný spor s americkou moslimskou rodinou, ktorej syn zahynul, keď ako príslušník armády USA slúžil v Iraku.

Na štvrtkové zhromaždenie však prišiel podľa AP nový Trump: menej bojovný kandidát, prístupnejší všetkým. Podľa vlastných slov chce byť "hlasom každej zabudnutej časti tejto krajiny, ktorá čaká a dúfa v lepšiu budúcnosť" a všetkých, "v mene ktorých nikto nehovorí".

Trump použil nový, ústretovejší tón a snažil sa priamo osloviť nebelošských voličov, ktorí podľa prieskumov verejnej mienky majú naňho ako na prezidentského kandidáta v drvivej väčšine nepriaznivý názor.

"Nebudem mať pokoj, kým deti každej farby pleti v tejto krajine nebudú úplne zapojené do amerického sna," povedal Trump pred publikom. Afroamerických voličov vyzval, aby mu dali šancu: "Čo stratíte, ak skúsite niečo nové?"

01 - Modified: 2023-03-09 15:30:00 - Feat.: - Title: S Trumpom už nechce byť nikto významný spájaný. Na konferenciu nedorazili ani tradičné tváre 02 - Modified: 2023-03-04 21:03:48 - Feat.: - Title: HN24: Spisovateľka Marianne Williamsonová vstúpila do boja o Biely dom 03 - Modified: 2023-03-02 08:33:01 - Feat.: - Title: Floridský guvernér Ron DeSantis stále neoznámil svoju prezidentskú kandidatúru. Na čo čaká, pýta sa BBC 04 - Modified: 2023-02-16 18:57:03 - Feat.: - Title: Zverejnili časť správy o Trumpovej snahe zvrátiť prehru v Georgii. Je to hon na bosorky, tvrdí exprezident 05 - Modified: 2023-02-14 19:42:57 - Feat.: - Title: V súboji o republikánsku nomináciu na prezidenta výrazne vedie Trump
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. marec 2023 09:57