včely mŕtveFlickr
StoryEditor

V Južnej Karolíne chceli pre ziku zabiť komáre, usmrtili však milióny včiel

05.09.2016, 16:30
Autor:
TASRTASR
V Južnej Karolíne potvrdili dva prípady nakazenia sa vírusom zika, obe osoby si ho však priniesli z ciest do Južnej Ameriky.

Úrady v americkom štáte Južná Karolína chceli zabiť komáre, no namiesto toho zabili milióny včiel. Tamojší včelári sú pobúrení a hovoria o masovom zabíjaní. "Dvor mi vyzerá ako po výbuchu atómovej bomby," povedala novinárom Juanita Stanleyová, majiteľka včelárstva Flowertown v okrese Dorchester. Tvrdí, že prišla o dva milióny včiel.

Na facebookovom profile svojej firmy zverejnila fotografie mŕtvych včiel. Musela spáliť aj úle, keďže postriekané a kontaminované boli aj tie. Úrady totiž tento raz vykonali letecký postrek, ktorý zasiahol všetko bez rozdielu. Doteraz postrekovali len z vozidiel.

Zlá komunikácia

Včelári sa tiež sťažujú, že úrady ich o postreku dostatočne neinformovali a vykonali ho neskoro ráno, keď sú včely už aktívne. Predstavitelia okresu však tvrdia, že včelárov varovali. Oznámenie o postreku zaslali miestnym médiám najprv dva dni vopred a potom večer pred postrekovaním.

Tvrdia, že poslali aj e-maily a každému včelárovi osobne telefonovali. Včelári ale hovoria, že oznámenie neobsahovalo detaily o spôsobe postreku a druhu použitej chemikálie a ich otázky zostali nezodpovedané.

"Keď predtým postrekovali z áut, vopred mi o tom povedali a mohla som si včely ochrániť. Ale teraz mi o tomto leteckom postreku nikto nezavolal. Nikto mi nič nepovedal," sťažuje sa Juanita a dodáva: "Postrekovali o ôsmej, keď sú už všetky moje včely vonku a pracujú."

Úrady postrek vykonali čase od 06.30 do 08.30 h a použili sprej s chemikáliou Naled. Tá je podľa jej výrobcu pre včely vysoko toxická. Úrady majú preto chovateľov včiel pred postrekom varovať, aby ich nechali zatvorené v úľoch.

To však nepomôže divým včelám. Postreky sa preto majú vykonávať najneskôr dve hodiny po svitaní, keď aktivita komárov klesá a včely, naopak, začínajú lietať. Podobne sa môže postrek vykonať najskôr dve hodiny pred západom slnka, keď sú už včely späť v úľoch, no komáre sú vtedy práve najaktívnejšie.

Predstavitelia okresu Dorchester sa pred médiami včelárom ospravedlnili a na webovej stránke okresu informovali, že žiadne letecké postreky už nie sú plánované. Sľúbili tiež, že pred každým ďalším postrekom z vozidiel pošlú oznam tri až päť dní vopred a registrovaných včelárov budú kontaktovať aj telefonicky alebo e-mailom.

V únii zakázaný

Viaceré americké štáty, najmä na juhu krajiny, v týchto týždňoch intenzívnejšie bojujú proti komárom. Kým doteraz striekali komáre pri premnožení či na žiadosť obyvateľov, teraz sa pridali aj obavy z komárov nakazených vírusom zika.

V Južnej Karolíne potvrdili dva prípady nakazenia sa týmto vírusom, obe osoby si to však priniesli z ciest do Južnej Ameriky. Lokálna nákaza vírusom sa zatiaľ objavila len na malom území pri Miami na Floride. Úrady tam už lokalizovali nakazené komáre. Rovnako tam používajú sprej s obsahom Naledu, ktorý je proti komárom veľmi účinný. Postrekujú však len z vozidiel.

V Európskej únii je chemikália Naled zakázaná. Vedecká komisia v Bruseli uviedla, že Naled sa v prítomnosti slnečného žiarenia mení na dichlorvos (dichlorvinyldimetylfosfát, DDP), ktorý môže spôsobiť genetické mutácie.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Agentúry na ochranu životného prostredia (USEPA) je Naled v malých koncentráciách pre ľudí a zvieratá neškodný. Obe ustanovizne tvrdia, že Naled používajú už 50 rokov a nijaké negatívne následky zatiaľ neboli dokázané.

01 - Modified: 2023-10-01 03:11:23 - Feat.: - Title: Americký kongres schválil návrh zákona o dočasnom financovaní vlády 02 - Modified: 2023-09-30 06:16:30 - Feat.: - Title: Jeden z obvinených v kauze pokusu o zvrátenie volieb v americkej Georgii priznal vinu 03 - Modified: 2023-09-29 21:10:22 - Feat.: - Title: Spojené štáty upozornili, že Srbsko na hranici s Kosovom zhromažďuje vojakov 04 - Modified: 2023-09-29 19:35:58 - Feat.: - Title: V americkom Kongrese zlyhal pokus dohodnúť sa o rozpočte, ochromenie vlády je blízko 05 - Modified: 2023-09-29 21:04:03 - Feat.: - Title: Bol v aute, z ktorého zabili slávneho Tupaca. Polícia po rokoch zatkla podozrivého
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 07:36