50 rokov trvajúca systematická rasová segregácia rozdelila obyvateľstvo Juhoafrickej republiky. Apartheid sa podpísal aj na miestnej architektúre, píše server BusinessInsider.com. Cesty, polia, rieky a iné prekážky slúžili ako "nárazníkové zóny" a oddeľujú ľudí na základe rasy dodnes.
Fotograf Johnny Miller v roku 2016 vytvoril sériu fotiek, aby zachytil "architektúru apartheidu" zhora. Roky trvajúci útlak čierneho obyvateľstva obmedzil prístup černochov k vzdelaniu, dobrej práci a viedol k extrémnej nerovnosti. Fotky z dronu, ktoré dobre ukazujú tento kontrast, zverejnil na stránke www.unequalscenes.com.
V galérii si pozrite, ako sú juhoafrické mesta rozdelené na bohaté a chudobné časti.
Čo je apartheid?
Ide o označenie politiky rasovej segregácie v Juhoafrickej republike medzi rokmi 1948 až 1994. Prejavoval sa oddelením dopravných prostriedkov a nemocníc pre bielych a "farebných" obyvateľov krajiny. Černosi nemali prístup do kín, škôl, parkov a iných verejných zariadení.
V 70-tych rokoch sa zdvihli vlny odporu obyvateľov, ku ktorým sa pridal aj medzinárodný tlak. Po období násilia v 90-tych rokoch došlo k zrušeniu väčšiny apartheidných zákonov. Po zvolení Nelsona Mandelu do prezidentského úradu skončila éra apartheidu nadobro.