Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2016, 11:52

Zomrela žena, ktorej bozk zvestoval Američanom koniec vojny

Žena v bielom zo slávnej fotografie, ktorá obletela svet, zomrela vo veku 92 rokov.

Zomrela žena, ktorej bozk zvestoval Američanom koniec vojny
Zdroj: Reuters

Vo veku 92 rokov zomrela Greta Friedmanová, žena v bielom zo slávnej fotografie, kde bozkáva námorníka na newyorskom Times Square na oslavu konca druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na americké médiá.

Ako oznámil jej syn Joshua, Friedmanová trpela viacerými zdravotnými problémami, vrátane zápalu pľúc. Podľa televízie CBS News bude pochovaná po boku svojho manžela vo Virgínii.

Friedmanová, vtedy asistentka v zubárskej ordinácii, bola ženou z jednej z najslávnejších fotografií 20. storočia, ktorá zachytávala moment, keď sa Američania dozvedeli o kapitulácii Japonska 14. augusta 1945. Snímok vydal fotograf Alfred Eisenstaedt.

"Nevidela som ho prichádzať a keď som to zistila, bola som v jeho objatí," opísala Friedmanová v roku 2012. Po tomto bozku sa už Friedmanová a námorník George Mendonsa nestretli. Až do roku 1980 nikto netušil, kto na fotografii je. Až vtedy časopis Life vyzval pár, aby sa prihlásil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.