Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2016, 14:47

Tri ženy v tradičnom islamskom odeve zaútočili na stanicu. Polícia ich zneškodnila

Útok sa odohral v africkej Keni, ktorá je častým terčom islamských radikálov.

Tri ženy v tradičnom islamskom odeve zaútočili na stanicu. Polícia ich zneškodnila
Zdroj: Reuters

Kenská polícia zabila tri ženy oblečené v nikáboch po tom, ako dnes zaútočili na policajnú stanicu v pobrežnom meste Mombasa v Keni. Tlačovú agentúru AP o tom informoval policajný šéf Mombasy, druhého najväčšieho mesta v krajine.

Jedna zo žien hodila do policajtov benzínovú bombu a druhá vytiahla nôž, uviedol policajný šéf Parterson Maleo. Dodal, že pri útoku utrpeli zranenia dvaja policajti. Ženy potom policajti smrteľne postrelili. Útočníčky boli oblečené v islamskom odeve nikáb - teda v celotelovom závoji, ktorý sa nosí na bežnom odeve a zakrýva všetko okrem očí.

Krádež telefónu

Ženy prišli na policajnú stanicu približne o 10.30 h miestneho času ohlásiť krádež telefónu. "Kým sa ich policajti vypytovali na podrobnosti krádeže, jedna zo žien vytiahla na policajtov nôž a druhá do nich hodila benzínovú bombu," spresnil Maelo. K útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna skupina.

Keňa je neustále ohrozovaná útokmi stúpencov somálskej militantnej skupiny aš-Šabáb, ktorá prisahala odplatu kenským vojakom rozmiestneným v Somálsku. Aš-Šabáb je odnož teroristickej siete al-Káida v regióne. Do svojich radov naverbovala stovky Keňanov a využila ich už v početných útokoch, ku ktorým v Keni dochádza od roku 2011. Vtedy totiž kenská vláda vyslala vojakov do susedného Somálska do boja práve proti militantom z aš-Šabábu.

Problematický IS

Krajinu však trápi tiež problém s extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), ktorá medzi kenskou mládežou verbuje nováčikov. Do Líbye odcestovalo za IS už najmenej 20 mladých Keňanov, ako upozornila polícia.

Kenské úrady sa obávajú, že IS sa snaží uchytiť aj v Keni, najväčšej ekonomike východnej Afriky a zároveň telekomunikačnej a dopravnej metropole.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.