Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2016, 18:37

Nad Sýriou zavládlo dohodnuté prímerie. Vydrží celý týždeň?

Nad Sýriou zavládlo dohodnuté prímerie. Vydrží celý týždeň?
Zdroj: Reuters

V Sýrii dnes o 19:00 miestneho času (18:00 SELČ) začalo platiť prímerie dohodnuté Spojenými štátmi a Ruskom. Velenie sýrskej armády oznámilo, že pokoj zbraní bude platiť v celej Sýrii po dobu siedmich dní.

Armáda si však vyhradila právo odpovedať na akékoľvek útoky ozbrojených skupín, uviedla sýrska štátna televízia. Či sa budú prímerím riadiť aj povstalecké skupiny, nebolo jasné, poznamenala agentúra Reuters. Zdroje z tábora rebelov však naznačujú, že tomu tak bude.

Týždenným prímerím sa podľa vyhlásenia armády bude riadiť ako sýrska vláda, tak jej spojenci Rusko a Irán. Ešte pol hodiny pred začiatkom pokoja zbraní boli však z niekoľkých sýrskych oblastí hlásené násilnosti.

USA a Rusko nové prímerie vyrokovali minulý týždeň. Jeho prvá fáza počíta so 48-hodinovým pokojom zbraní. Ide o druhý tohtoročný pokus Washingtonu a Moskvy zastaviť cez päť rokov trvajúcu občiansku vojnu v blízkovýchodnej krajine.

Prímerie sa netýka útokov ruských a amerických vzdušných síl na ciele extrémistickej organizácie Islamský štát a skupín napojených na teroristickú sieť al-Káida.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.