Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2016, 18:30

Čínske média mlčia o nevhodnom správaní sa vysokého úradníka. Objavujú sa zmienky o cenzúre

Zástupca veliteľa ozbrojenej polície sa hrubo správal k žene vo vlaku. Informácie o incidente by ste v Číne hľadali márne.

čínska propaganda
Zdroj: Reuters

Čínski vládni cenzori údajne odstraňujú z internetu zmienky o povýšeneckom správaní sa zástupcu veliteľa ozbrojenej polície. Ten sa pri ceste vysokorýchlostným vlakom vraj posadil na sedadlo v prvej triede a odmietol pustiť cestujúcu, ktorá mala miesto rezervované. Informoval o tom spravodajský server BBC.

Predstavitelia komunistickej strany nemajú dovolené cestovať prvou triedou, a tak incident ešte viac rozhorčil niektorých diskutérov na sociálnych sieťach. Keď ale svoje komentáre k správaniu činiteľa Pchan Čchang-Tieha na webe zverejnili, ich príspevky zmizli.

Žena, ktorá mala miesto vo vlaku 6. septembra rezervované, uviedla, že na svojom sedadle našla Pchana obklopeného kolegami. Požiadala ho, aby jej miesto uvoľnil, on to však odmietol s varovným upozornením, že je "z pekinskej ozbrojené polície".

Žena si Pchana a jeho kolegov, ktorí hrali karty, vo vlaku vyfotografovala na telefón a neskôr snímku publikovala na populárnej sociálnej sieti Weibo aj so sprievodným vysvetlením. Väčšinu cesty bola nútená stáť.

"Môj článok bol 'automaticky' zmazaný. To je ale zvláštne! Možno mal niekto zlé svedomie," poznamenala k tomu. Žiadna médiá v pevninskej Číne o incidente nepísali. Pri zadaní Pchanovho mena sa v súčasnosti neobjavujú žiadne novšie články, tie posledné sú augustové, uviedol server BBC. Meno Pchan Čchang-ťie pritom teraz patrí na čínskom internete k najvyhľadávanejším témam.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.