Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2016, 12:00

Prímerie padlo. Pri Damasku hlásia prudké boje, Aleppo márne čaká na humanitárny konvoj

Ide o najvážnejšie porušenie pokoja zbraní, ktoré bolo na väčšine územia dodržiavané od pondelkového večera, kedy začalo prímerie platiť.

Prímerie padlo. Pri Damasku hlásia prudké boje, Aleppo márne čaká na humanitárny konvoj
Zdroj: Reuters

Z predmestia Damasku sú dnes hlásené ťažké boje medzi sýrskou armádou a povstalcami. V Sýrii má pritom platiť prímerie a čaká sa na začatie humanitárnych dodávok. O bombardovaní východne od sýrskej metropoly informovala agentúra AFP. 

"Sýrska armáda sa snaží zastaviť útok ozbrojených skupín, ktoré sa pokúsili dostať sa do hlavného mesta cez Džúbar (povstalcami držané predmestie). Vedie to k intenzívnemu boju a k raketovej paľbe," citovala AFP nemenovaný vojenský zdroj.

Prímerie začalo platiť v pondelok večer a okrem iného má umožniť doviezť humanitárnu pomoc do miest, kde boli boje najťažšie. Patrí k nim severosýrske Aleppo, v ktorého východnej časti je bez zásobovanie viac ako 200 000 ľudí. Kamióny s pomocou OSN a tiež z Turecka sú pripravené vydať sa na cestu, ale bráni im v tom nebezpečná cesta Castello severne od mesta.

Podľa organizácie ochrancov ľudských práv (SOHR), ktorá situáciu sleduje z exilu, sa okolo tejto trasy rozmiestnili ruskí vojaci a nahradili sýrskych kolegov, ktorí posty strážili doteraz. Podľa Ramiho Abdara Rahmána zo SOHR by pomoc mala do Aleppa doraziť dnes.

Tejto informácii ale odporuje tvrdenie jedného z povstalcov z Aleppa. Bahá Halabí, citovaný agentúrou AP, poprel, že sa sýrski vojaci od cesty Castello stiahli. Ruská armáda tvrdila už vo štvrtok večer, že sa sýrske armádne sily začínajú od cesty sťahovať.

Spory o uvoľnení trasy, a to nielen od sýrskych vojakov, ale aj od ich oponentov, blokujú pomoc. Sýrska armáda vo štvrtok žiadala súčasné stiahnutie, avšak opozícia režimu natoľko nedôveruje, že svojich bojovníkov odmieta odvolať, kým neuvidí pohyb sýrskych vojakov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.