Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2016, 11:35

Na Floride unikli pod zem milióny hektolitrov rádioaktívnej vody, firma to týždne tajila

Pod zem sa od havárie dostalo viac ako trištvrte milióna kubických metrov rádioaktívnej vody.

Na Floride unikli pod zem milióny hektolitrov rádioaktívnej vody, firma to týždne tajila
Zdroj: Reuters

Viac ako osem miliónov hektolitrov rádioaktívnej vody uniklo v mieste podzemného zdroja pitnej vody na Floride, kde sa prepadla časť povrchu neďaleko podniku vyrábajúceho hnojivá. Informovala o tom agentúra Reuters.

Firma, ktorá na únik verejnosť upozornila až po troch týždňoch, tvrdí, že nepredstavuje pre verejnosť žiadne zdravotné riziko, pretože voda neprenikla priamo do pitných zásob.

K havárii došlo už koncom augusta v závode jendého z najvýznamnejších výrobcov fosfátových hnojív, spoločnosti Mosaic, na verejnosť sa však informácie dostali až v piatok.

Diera s priemerom približne 15 metrov sa vytvorila v mieste, kde firma skladovala odpad, v tesnej blízkosti nádrže s odpadovou vodou. V nej bola obsiahnutá chemikália známa ako fosfosádra, ktorá je odpadovým produktom pri výrobe fosfátových hnojív a je mierne rádioaktívna.

Zástupcovia firmy verejnosť presvedčili, že stihnú vodu prenikajúcu do podzemia odčerpať skôr, ako sa zmieša s pitnou vodou. "Podzemná voda sa pohybuje veľmi pomaly. Neexistuje absolútne žiadne riziko pre nikoho," povedal televízii CBS David Jellerson z vedenia spoločnosti.

Ekológovia však varujú pred možným podcenením rizika či snahou firmy problém zľahčovať. "Je ťažké im veriť, keď hovoria 'žádný strach' a držali to v tajnosti tri týždne," povedala agentúre Reuters Jacki Lopezová, floridská riaditeľka celonárodnej neziskovej organizácie Centrum pre biologickú diverzitu. "Ak by som žila v tej oblasti a používala vodu zo studne, bála by som sa o zdravie."

Miesto úniku sa nachádza necelých 50 kilometrov od Tampy a miestna podzemná voda je zdrojom pre tisíce ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.