angela merkelováReuters
StoryEditor

"Vrátila by som čas." Merkelová priznala vinu na trpkej porážke v Berlíne

19.09.2016, 14:56
Autor:
ČTKČTK
Svoje rozhodnutia z vlaňajška by ale nemenila.

Nemecko nebolo vlani dostatočne pripravené na príchod takého množstva utečencov, pripustila nemecká kancelárka Angela Merkelová. Práve nedostatočné vysvetlenie smeru a cieľov utečeneckej politiky považuje Merkelová za jeden z dôvodov neúspechu svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nedeľných berlínskych voľbách. Strana v nich síce skončila druhá, ale s najhorším výsledkom v dejinách.

"Keby som mohla, vrátila by som čas o mnoho, mnoho rokov späť, aby som sa spolu s celou vládou a všetkými, ktorí nesú zodpovednosť, mohla lepšie pripraviť na situáciu, ktorá nás v neskorom lete 2015 zastihla skôr nepripravených," povedala šéfka nemeckej vlády na dnešnej tlačovej konferencii. Nemecko sa podľa nej spoľahlo na to, že sa ďalším krajinám podarí ochrániť schengenské hranice, samo sa ale dostatočne nepripravilo.

Riešenie migračnej krízy nebude rýchle, aj kvôli tomu, že spolková republika v uplynulých rokoch neurobila všetko správne, myslí si. Nemecko nebolo práve majster sveta v integrácii, podotkla tiež kancelárka.

"Plne si stojím za svojimi rozhodnutiami," uviedla ale zároveň Merkelová ku krokom zo začiatku minulého septembra, kedy rozhodla o tom, že Nemecko bez kontroly na hraniciach do krajiny vpustí desaťtisíce utečencov, s ktorými si v tých dňoch nevedeli rady krajiny strednej a východnej Európy. Pripomenula pritom osudy stoviek utečencov, ktorí v tej dobe cestou do Európy umierali.

Do Nemecka vlani celkovo prišlo takmer 1,1 milióna utečencov. Väčšina z nich, približne 700 000, prišla od septembra do decembra.

Otvorenie hraníc viedlo k tomu, že Berlín nemal istú dobu kontrolu nad tým, kto do krajiny prichádza, a preto je podľa Merkelovej dôležité pracovať na tom, aby sa situácia neopakovala. "Nikto, ani ja, nechce, aby sa to opakovalo, pretože sme sa z histórie poučili," konštatovala kancelárka, ktorá podľa pozorovateľov na tlačovej konferencií urobila zmierlivý krok voči svojim kritikom.

CDU vo voľbách do berlínskeho zastupiteľstva, ktoré so slabým výsledkom vyhrala sociálna demokracia, získala len 17,6 percenta hlasov. Časť voličov jej tak ako v iných spolkových krajinách ubrala protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá skončila so ziskom 14,2 percenta piata. Merkelová dnes vyjadrila odhodlanie týchto voličov získať späť.

01 - Modified: 2023-02-07 19:36:21 - Feat.: - Title: Berlín žiada otvorenie všetkých hraničných priechodov medzi Tureckom a Sýriou 02 - Modified: 2023-02-03 14:38:41 - Feat.: - Title: Bulharský prezident vymenoval novú úradnícku vládu, krajinu má doviesť k voľbám. Parlament rozpustil 03 - Modified: 2023-01-31 09:44:37 - Feat.: - Title: Talianska polícia zatkla osoby z okolia berlínskeho atentátnika Anisa Amriho, sú podozriví z pašovania ľudí 04 - Modified: 2023-01-28 20:32:12 - Feat.: - Title: Pavlovo víťazstvo upevní proukrajinské a prozápadné postoje Česka, píše o výsledku volieb americká tlač 05 - Modified: 2023-01-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Ochranka, služobné BMW a Černouček. Čo čaká nového českého prezidenta Petra Pavla
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. február 2023 13:17