Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2016, 09:53

V Drážďanoch vybuchli dve bomby. Jedna z nich pred mešitou

Podľa šéfa drážďanskej polície bola motívom xenofóbia.

V Drážďanoch vybuchli dve bomby. Jedna z nich pred mešitou
Zdroj: dnn.de

V Drážďanoch na východe Nemecka vybuchli v pondelok večer dve improvizované bomby: jedna bola nastražená pred mešitou a druhá pred medzinárodným konferenčným centrom. Explózie si nevyžiadali žiadne zranenia, informovala dnes s odvolaním sa na nemeckú políciu agentúra Reuters.

"Zatiaľ sa k činu nikto neprihlásil, vychádzame ale z toho, že motívom bola xenofóbia," uviedol šéf drážďanskej polície Horst Kretzschmar.

Podľa Kretzschmara sa polícia domnieva, že by útoky mohli súvisieť s pripravovanými oslavami zjednotenia Nemecka (3. októbra 1990), ktoré má cez víkend mesto hostiť.

Úrady boli o explóziách informované v pondelok okolo 22:00 SELČ. O rozsahu škôd zatiaľ nie sú správy. Kvôli výbuchom boli posilnené bezpečnostné opatrenia pri všetkých drážďanských mešitách.

V čase explózie pred mešitou bol vnútri budovy imám so svojou manželkou a dvoma synmi, všetci ale vyviazli bez ujmy. Mešitu poškodila tlaková vlna.

Krátko potom explodovalo improvizované výbušné zariadenie tiež pred medzinárodným konferenčným centrom. Úrady následne evakuovali bar priľahlého hotela. Do nočnej operácie sa zapojilo do 50 policajtov.

Drážďany sú kolískou protiimigračního hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida), ktoré tu vzniklo na jeseň 2014. Vrchol obľuby dosiahla Pegida v januári 2015, kedy sa na jej demonštrácii v Drážďanoch zhromaždilo približne 20 000 ľudí a odnože hnutia vznikali aj v ďalších nemeckých mestách.

Prílev viac ako milióna migrantov do Nemecka v minulom roku zvýšil v krajine sociálne napätie, zvlášť vo východnom Nemecku, kde bolo zaznamenaných niekoľko väčších útokov na ubytovne pre utečencov, uviedla agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.