Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2016, 17:39

V oblastiach, kde pôsobí Boko Haram, vypukol hladomor. Zomreli tisíce ľudí

Na tlačovej konferencii to uviedol humanitárny pracovník OSN.

V oblastiach, kde pôsobí Boko Haram, vypukol hladomor. Zomreli tisíce ľudí
Zdroj: Reuters

V oblasti západnej Afriky, kde pôsobia radikáli z hnutia Boko Haram, umierajú od hladu desiatky tisíc ľudí. Na tlačovej konferencii to dnes uviedol humanitárny koordinátor OSN Toby Lanzer. Zhruba 65-tisíc ľudí sa podľa meradla závažnosti hladomoru nachádza v takzvanej fáze päť, čo znamená katastrofálnu situáciu. Fáza päť sa vyhlasuje v prípade, že "hladovanie, smrť a bieda" sú očividné.

"Tragédia používania slova hladomor spočíva v tom, že keď ho použijete, je spravidla už príliš neskoro," citovala agentúra Reuters Lanzera, ktorý v minulosti pôsobil aj v Južnom Sudáne, Dárfúre a Čečensku.

Boko Haram bojuje od roku 2009 na severovýchode Nigérie a má od tej doby na svedomí životy asi 20-tisíc ľudí. Zhruba 2,6 milióna ľudí utieklo zo svojich domovov. Násilnosťami Boko Haram sú zasiahnuté tiež okolité štáty Niger, Čad a Kamerun.

"Pokiaľ ide o moju prvú cestu mimo Maiduguri, nikde inde som nevidel toľko dospelých, ktorí boli tak vyčerpaní, že mohli sotva chodiť," opísal Lanzer. Maiduguri je metropolou severonigerijského štátu Borno, bašty radikálnych milícií Boko Haram.

Ako uviedla jedna z humanitárnych organizácií, ktorá v oblasti pôsobia, jej zamestnanci objavili v meste Bama hroby asi 430 detí, ktoré zomreli od hladu v posledných týždňoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.