TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Poľský premiér sa obul do EÚ: Nepoučujte nás o demokracii, odkázal

03.09.2021, 19:15
Autor:
TASRTASR
Súdny dvor Európskej únie už skôr rozhodol, že právo EÚ má prednosť pred poľskou ústavou.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok uviedol, že nikto nemá právo poučovať jeho krajinu o demokracii. Reagoval tým na oznámenie Európskej únie, že stále prebiehajú rozhovory, či majú byť Poľsku ako členskému štátu vyplatené miliardy eur - dôvodom sú problémy súvisiace s právnym štátom. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

"Nikto nás nebude učiť, čo je demokracia a právny štát, pretože Poľsko má veľmi dlhú a vznešenú históriu bojovania proti všetkým druhom totality a despotov," napísal Morawiecki na Facebooku.

"Bojovali sme za právny štát a demokraciu počas hrozných rokov komunizmu, ale máme oveľa dlhšiu tradíciu demokracie a nechceme sa nechať poučovať nikým v západnej Európe, čo je demokracia, čo je právny štát, pretože to vieme lepšie," dodal premiér.

Komisár EÚ pre hospodárske záležitosti Paolo Gentiloni pred dvoma dňami oznámil, že stále sa diskutuje o poľskom spochybňovaní faktu, že právo EÚ má v 27-člennej Únii prednosť, a o tom, či majú byť teda Poľsku uvoľnené miliardy európskych peňazí zo špeciálneho fondu obnovy na zotavenie z pandémie.

Poľský súd odkladá svoje rozhodnutie v tejto otázke, najbližšie pojednávanie je stanovené na 22. septembra. Ak tento súd uzná prednostné postavenie poľského práva, bude to hrozba pre vzájomne prepojený právny poriadok Európskej únie.

Súdny dvor Európskej únie už skôr rozhodol, že právo EÚ má prednosť pred poľskou ústavou. Tento verdikt bol oznámený v čase širšieho sporu s Poľskom o zmenách v poľskom súdnictve, iniciovaných vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Tieto zmeny vníma EÚ ako narušenie systému vzájomnej kontroly a vyváženia medzi zložkami moci v demokracii.

01 - Modified: 2024-07-19 20:09:45 - Feat.: - Title: EÚ sa chystá uvaliť dočasné clá na čínsku bionaftu, dôvodom sú nespravodlivo nízke ceny 02 - Modified: 2024-07-19 15:21:25 - Feat.: - Title: Čína vyzýva európske automobilky na pomoc pri riešení obchodného sporu s EÚ 03 - Modified: 2024-07-19 14:49:31 - Feat.: - Title: Azerbajdžan zvýši vývoz plynu do EÚ o viac ako desať percent, pomôže nahradiť ruský plyn 04 - Modified: 2024-07-20 11:20:41 - Feat.: - Title: Europoslankyňa Yar pre HN: Krajná pravica je pre nás červená čiara. Za hranou je i Babišov protieurópsky afekt 05 - Modified: 2024-07-18 21:06:50 - Feat.: - Title: Čína sa pri vyšetrovaní dovozu bravčového mäsa z Únie zamerala na tri firmy. Reaguje tým na clá
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. júl 2024 05:35