TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Poľský premiér sa obul do EÚ: Nepoučujte nás o demokracii, odkázal

03.09.2021, 19:15
Autor:
TASRTASR
Súdny dvor Európskej únie už skôr rozhodol, že právo EÚ má prednosť pred poľskou ústavou.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok uviedol, že nikto nemá právo poučovať jeho krajinu o demokracii. Reagoval tým na oznámenie Európskej únie, že stále prebiehajú rozhovory, či majú byť Poľsku ako členskému štátu vyplatené miliardy eur - dôvodom sú problémy súvisiace s právnym štátom. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

"Nikto nás nebude učiť, čo je demokracia a právny štát, pretože Poľsko má veľmi dlhú a vznešenú históriu bojovania proti všetkým druhom totality a despotov," napísal Morawiecki na Facebooku.

"Bojovali sme za právny štát a demokraciu počas hrozných rokov komunizmu, ale máme oveľa dlhšiu tradíciu demokracie a nechceme sa nechať poučovať nikým v západnej Európe, čo je demokracia, čo je právny štát, pretože to vieme lepšie," dodal premiér.

Komisár EÚ pre hospodárske záležitosti Paolo Gentiloni pred dvoma dňami oznámil, že stále sa diskutuje o poľskom spochybňovaní faktu, že právo EÚ má v 27-člennej Únii prednosť, a o tom, či majú byť teda Poľsku uvoľnené miliardy európskych peňazí zo špeciálneho fondu obnovy na zotavenie z pandémie.

Poľský súd odkladá svoje rozhodnutie v tejto otázke, najbližšie pojednávanie je stanovené na 22. septembra. Ak tento súd uzná prednostné postavenie poľského práva, bude to hrozba pre vzájomne prepojený právny poriadok Európskej únie.

Súdny dvor Európskej únie už skôr rozhodol, že právo EÚ má prednosť pred poľskou ústavou. Tento verdikt bol oznámený v čase širšieho sporu s Poľskom o zmenách v poľskom súdnictve, iniciovaných vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Tieto zmeny vníma EÚ ako narušenie systému vzájomnej kontroly a vyváženia medzi zložkami moci v demokracii.

01 - Modified: 2023-06-09 10:29:34 - Feat.: - Title: Chcú k nám umiestniť migrantov silou: Orbán viní Európsku úniu po dohode nových pravidiel 02 - Modified: 2023-06-09 09:13:01 - Feat.: - Title: V Bruseli schválili migračnú reformu, Slovensko sa zdržalo. Kto nechce prijať utečencov, bude platiť 03 - Modified: 2023-06-08 14:24:34 - Feat.: - Title: Slovensko potrebuje opäť dobiehať Európsku úniu, SaS má na to odborný tím, tvrdí Sulík 04 - Modified: 2023-06-08 13:53:56 - Feat.: - Title: Slovensku hrozí, že nesplní európske ciele v oblasti komunálneho odpadu. Čechov komisia schváli 05 - Modified: 2023-06-08 10:49:25 - Feat.: - Title: Poľská vláda poskytne dodatočnú pomoc energeticky náročným podnikom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. jún 2023 20:36