Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2016, 12:39

Pri protikorupčnom záťahu v Nigérii zadržali sudcov aj státisíce dolárov

Boj proti korupcii je cieľom prezidenta Buhariho.

Pri protikorupčnom záťahu v Nigérii zadržali sudcov aj státisíce dolárov
Zdroj: Reuters

Viac ako 800-tisíc amerických dolárov (718-tisíc eur) zabavili nigérijskí vyšetrovatelia pri protikorupčnej akcii. V rukách vyšetrovateľov skončilo aj niekoľko vysoko postavených sudcov, ktorí sú podozriví z prijímania úplatkov, uviedla dnes BBC. Proti záťahu sa postavila profesijná asociácia nigérijských sudcov, prirovnala ho k akciám gestapa.

"Sledovali sme luxusný životný štýl niektorých sudcov a sťažnosti verejnosti na podvodné rozsudky, postavené na tom, koľko za ne bolo zaplatené," komentovala raziu nigérijská bezpečnostná služba DSSS. Detektívi vraj pri vyšetrovaní našli dokumenty, ktoré dokazujú protizákonné konanie niekoľkých sudcov. Objavili tiež doklady k nehnuteľnostiam a hotovosť v rôznych menách v celkovej hodnote viac ako 800-tisíc dolárov.

Údaje o počte zadržaných sudcov sa rôznia. Agentúra Reuters uvádza troch, podľa nigérijského webe Premium Times sa vyšetrovanie týkalo 15 podozrivých, z ktorých bolo zadržaných osem.

Profesijnáa organizácia sudcov a právnikov (NBA) žiada prepustenie všetkých zadržaných, postup úradov prirovnala k zásahom nacistickej tajnej polície. "Nie sme tu pod vojenskou vládou a nepripustíme tieto nekalé akcie a operácie v štýle gestapa," uviedol vo vyhlásení predseda NBA Abubakara Mahmud.

Boj proti korupcii v štátnej správe si vytýčil za cieľ nigérijský prezident Muhammad Buhari. Bývalý vojenský diktátor nastúpil do úradu vlani v marci a je prvým demokraticky zvoleným prezidentom Nigérie. Sľúbil, že potieraním korupcie vráti do štátnej kasy ohromné množstvo peňazí. Podľa kritikov Buhariho sa však boj proti podplácaniu zvrhol v hon na politickú konkurenciu, uviedla agentúra Reuters.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.