StoryEditor

Rusi vyšli do ulíc za nezávislosť médií, reagujú tak na rastúci tlak pred voľbami

04.09.2021, 20:52
Autor:
TASRTASR
Opoziční kandidáti vo svojich prejavoch odsúdili skutočnosť, že v poslednej dobe boli viaceré nezávislé médiá zaradené v Rusku medzi tzv. zahraničných agentov.

Desiatky ľudí sa zhromaždili v sobotu v centre Moskvy na protest proti zásahom ruských úradov voči nezávislým médiám. Informovala o tom agentúra AP.

Malú demonštráciu spoločne zorganizovali niekoľkí predstavitelia opozície kandidujúci v septembrových parlamentných voľbách. Oficiálne išlo o predvolebné stretnutie kandidátov s voličmi, aby sa predišlo zatýkaniu pre obvinenia z organizovania nepovoleného zhromaždenia.

Opoziční kandidáti vo svojich prejavoch odsúdili skutočnosť, že v poslednej dobe boli viaceré nezávislé médiá, vrátane televízie Dožď a spravodajského servera Meduza, zaradené v Rusku medzi tzv. zahraničných agentov. Toto hanlivé označenie je spojené so sprísneným dozorom úradov, poškodzuje dôveryhodnosť médií a znižuje ich príjmy z reklamy.

Ruské úrady podľa pozorovateľov zvyšujú tlak na opozíciu a nezávislé médiá pred parlamentnými voľbami naplánovanými na 19. septembra, v ktorých si chce prezident Vladimir Putin upevniť svoju pozíciu pred prezidentskými voľbami v roku 2024.

Okrem zaraďovania médií na zoznam cudzích agentov úrady podnikli aj razie v domov viacerých známych novinárov. V júli bol označený za "neželanú organizáciu" investigatívny portál Projekt, čím mu bolo prakticky znemožnené pôsobenie v Rusku. Tento portál odhaľoval korupčné praktiky predstaviteľov Putinovho režimu s ním spriaznených oligarchov.

"Naše úrady chcú úplne zničiť mediálnu sféru. Označenie Dožďa, Meduzy a ďalších médií za zahraničných agentov je krokom k vybudovaniu diktatúry opísanej (Georgeom) Orwellom, ktorej hlavný slogan znie: 'Nevedomosť je sila'," uviedol aktivista Nikolaj Kavkazskij, ktorý kandiduje do parlamentu za opozičnú liberálnu stranu Jabloko.

Na sobotňajšom protestnom zhromaždení podľa dostupných informácií nikoho nezadržali. Na podobnej demonštrácii na podporu nezávislých médií spred dvoch týždňov, ktorá sa konala pred moskovskou centrálou Federálnej bezpečnostnej služby, bolo nakrátko zadržaných 12 žurnalistov.

Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid a Európska únia. 

01 - Modified: 2022-09-24 12:50:43 - Feat.: - Title: Účasť na referendách bola v piatok asi 20 percent. Na prvý deň je to dosť, hovoria proruskí predstavitelia 02 - Modified: 2022-09-24 12:37:09 - Feat.: - Title: Kov mu z paže vytiahli hrdzavými kliešťami. Svet šokoval stav ukrajinského zajatca 03 - Modified: 2022-09-24 08:48:01 - Feat.: - Title: Rusko sa chystá zaplaviť Áziu palivami. Európa pokračuje v sprísňovaní sankcií 04 - Modified: 2022-09-23 18:41:56 - Feat.: - Title: NATO v reakcii na pseudoreferendá zvýši svoju pomoc Kyjevu, potvrdil Stoltenberg 05 - Modified: 2022-09-23 19:21:22 - Feat.: - Title: Dve strany jednej mince? Časť Rusov demonštruje proti mobilizácii, časť prišla podporiť pseudoreferendá
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. september 2022 15:56