Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2016, 11:11

Výbuch Vezuvu je len otázkou času. Úrady pripravujú plán evakuácie státisícov ľudí

Okolie Vezuvu patrí medzi najhustejšie osídlené regióny Európy.

Výbuch Vezuvu je len otázkou času. Úrady pripravujú plán evakuácie státisícov ľudí
Zdroj: Reuters

Obce v okolí talianskej sopky Vezuv pripravujú evakuačný plán, ktorý predpokladá odsun 700 000 obyvateľov v priebehu 72 hodín. Šéf talianskeho úradu civilnej ochrany Fabrizio Curcio o tom informoval na stredajšej tlačovej konferencii.

Celkove 25 obcí na úpätí Vezuvu vrátane svetoznámych Pompejí predstaví príslušný plán do konca októbra. Podľa zverejnených údajov, ktoré priniesla agentúra APA, by malo byť v prípade sopečného výbuchu nasadených denne 500 autobusov a 200 vlakov, aby dopravili uvedený počet ľudí do bezpečia.

Vezuv s výškou takmer 1300 metrov sa prebudil naposledy v roku 1944. Láva vtedy prúdila z krátera 11 dní, pričom zahynulo 26 ľudí a ďalších 12 000 prišlo o svoje príbytky. Sopka odvtedy opäť "drieme" a hoci nie sú v súčasnosti náznaky, že by mala prísť nová erupcia, podľa mnohých geológov je to len otázkou času.

Erupciu výbušného charakteru zaznamenali na Vezuve naposledy v roku 1631, keď bolo výsledkom usmrtenie približne 4000 ľudí. Antické Pompeje, ktoré zanikli pri výbuchu z roku 79, sú dnes archeologickým parkom, navštevovaným každoročne miliónmi turistov.

V tzv. červenej zóne, teda na území, ktoré by bolo prípadným výbuchom bezprostredne ohrozené, žije približne 600 000 ľudí. Experti odhadujú, že rovnaká erupcia, aká zničila kedysi Pompeje, by dnes ohrozila dva až päť miliónov ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.