Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2016, 07:37

Brat teroristu Salaha Abdeslama ho presviedča, aby prerušil mlčanie

Brat teroristu Salaha Abdeslama ho presviedča, aby prerušil mlčanie
Zdroj: REUTERS

Mohamed Abdeslam požiadal svojho brata Salaha Abdeslama, jediného preživšieho člena skupiny, ktorá 13. novembra 2015 spáchala sériu teroristických útokov v Paríži, aby prerušil svoje mlčanie a spolupracoval so súdom. Povedal to v rozhovore, ktorý v pondelok večer odvysielala francúzska rozhlasová stanica RTL.

"Počas mojich návštev v Belgicku som videl Salaha Abdeslama skutočne pripraveného hovoriť. (...) Po niekoľkých mesiacoch mám pocit, že sa pozerám na inú osobu. Zistil som, že Salah je utiahnutejší a uzavretejší," uviedol Mohamed Abdeslam, ktorý brata navštevuje v prísne stráženej väznici vo Francúzsku každé tri mesiace.

"Jeho uväznenie, veľmi náročné podmienky väzby, jeho uzavretie sa do seba - niekedy mám dojem, že teraz sa viac radikalizuje, ako by sa deradikalizoval," konštatoval pre RTL Mohamed Abdeslam.

Útoky v Paríži si vyžiadali 130 mŕtvych a vyše 350 zranených. Abdeslama zadržali 18. marca v bruselskej štvrti Molenbeek počas operácie policajných jednotiek osobitného určenia.

Po jeho vydaní z Belgicka do Francúzska 27. apríla je držaný na samotke vo väznici Fleury-Mérogis na juhu Paríža a monitorovaný kamerovým systémom 24 hodín denne. 

Od svojho prevozu do Francúzska však Abdeslam odmieta odpovedať na otázky protiteroristického sudcu, ktorý má na starosti vyšetrovanie útokov v Paríži.

Úrady priznávajú, že zatiaľ nie je celkom známa úloha, akú Salah zohral v osudný novembrový večer. Jeho brat Brahim Abdeslam bol v trojčlennom komande, ktoré streľbou na terasy kaviarní v centre Paríža zabilo 39 ľudí. Brahim sa vyhodil do vzduchu pri útoku na jednu z terás v okolí bulváru Voltaire.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.