Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2016, 17:15

Švédi testujú kontroverzný projekt. Džihádistom ponúkajú prácu, ubytovanie i peniaze

Radnica tvrdí, že k džihádistom sa treba správať rovnako, ako k neonacistom.

Švédi testujú kontroverzný projekt. Džihádistom ponúkajú prácu, ubytovanie i peniaze
Zdroj: Reuters

Program na rehabilitáciu bojovníkov Islamského štátu, ktorí sa vrátili do Švédska, predstavila radnica mesta Lund, ktoré leží na juhu krajiny. Týmto ľuďom chce pomôcť pri hľadaní práce, ubytovania, ale chce ich podporiť aj finančne. Predstavitelia mesta tvrdia, že kontroverzné rozhodnutie má za cieľ reintegráciu džihádistov do spoločnosti.

Anna Sjöstrandová, koordinátorka projektu, uznala, že ide o kontroverzný postup, no tvrdí, že bývalí bojovníci kalifátu by mali mať rovnaké podmienky ako bývalí kriminálnici, či príslušníci neonacistických zoskupení. "Mali by sme sa k nim správať rovnako," uviedla.

Uniknúť z okolia džihádistov

"Ak ste spáchali zločin, mali by ste zaň niesť zodpovednosť, ale je tu mnoho aspektov - je omnoho lacnejšie týchto ľudí reintegrovať, ako ich opustiť," dodala.

Kriminalista Christoffer Carlsson uviedol, že tento plán podporuje, pretože navrátilci musia uniknúť z okolia džihádistov a prerušiť s nimi kontakty a dodáva: "Musíte mať zdroje, musíte sa zaradiť na trh práce, potrebujete papiere, potrebujete strechu nad hlavou."

Mosul môže spustiť ďalšiu vlnu

"Nechápem, prečo by sme mali k ľuďom, ktorí opustili násilný extrémizmus, správať odlišne," uviedol.  O zavedení rovnakého projektu uvažujú aj radnice z ďalších švédskych miest, menovite Malmö, Borlänge a Örebro, píše Independent.com. Odhaduje sa, že do Švédska zo Sýrie a Iraku vrátilo 140 ľudí. Švédsko patrí medzi krajiny, v ktorých pripadá najviac bojovníkov IS na hlavu.

Európa sa už dlho zaoberá otázkou, ako riešiť prípady džihádistov, ktorí sa vrátili na starý kontinent, po tom, ako kalifát začal prehrávať na viacerých bojiskách. Julian King, eurokomisár pre bezpečnosť, uviedol, že strata Mosulu môže viesť k návratu viacerých bojovníkov do Európy. Odhaduje sa, že jedna pätina bojovníkov IS, čo je zhruba 3700 ľudí, má občianstvo krajín západnej Európy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.