Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2016, 17:56

Zrušený maďarský denník Népszabadság ožíva. Ako príloha časopisu bezdomovcov

Zisk z predaja periodika, ktorého cena je dobrovoľná, zostane bezdomovcom.

Zrušený maďarský denník Népszabadság ožíva. Ako príloha časopisu bezdomovcov
Zdroj: TASR/Ladislav Vallach

Zrušený maďarský opozičný denník Népszabadság vyšiel ako príloha časopisu Fedél nélkül (Bez strechy), ktorý v budapeštianskych uliciach od minulého štvrtka rozširujú bezdomovci. Podľa spravodajského servera hu.euronews.com časopis s touto prílohou vydali v náklade 12 000 kusov.

Euronews pripomína, že situáciu možno vnímať aj ako symbolickú, pretože prílohu napísali novinári, ktorí sa po zrušení vydávania Népszabadságu už nedostali do svojich redakčných kancelárií.

Súčasťou vydania, o ktorý je veľký záujem Budapešťanov, je aj výber najlepších prác fotoreportérov Népszabadságu uplynulého štvrťstoročia.

Predseda frakcie vládnej strany Fidesz Lajos Kósa v súvislosti so zrušením vydávania Népszabadságu dnes v parlamente povedal, že v nedeľu bol prvý sviatok výročia protikomunistickej revolúcie 1956, o ktorom Népszabadság - "zrodený z krvavého potlačenia tejto revolúcie" - už neinformoval.

Vydavateľská spoločnosť Mediaworks 8. októbra pozastavila vydávanie Népszabadságu i jeho internetovej verzie. Vydavateľ, ktorý sa údajne dostal do rúk blízkych vláde, v oficiálnom komuniké zdôvodnil tento krok pripravovanou zmenou koncepcie. Všetky doterajšie plánované schôdzky vydavateľa s vedením novín, ktoré by mohli viesť k obnoveniu vydávania, boli neúspešné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.