Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2016, 16:52

Trump porazí Clintonovú, ukazuje prieskum, ktorý najpresnejšie predpovedal posledné troje voľby

Predvolebné prieskumy sa v USA prakticky denne menia, veľká väčšina z nich dáva väčšie šance na víťazstvo Clintonovej. Až na jeden.

Trump porazí Clintonovú, ukazuje prieskum, ktorý najpresnejšie predpovedal posledné troje voľby
Zdroj: Reuters

Donald Trump je podľa serveru Investor's Business Daily (IBD) v tesnom vedení pred Hillary Clintonovou v závode o kreslo amerického prezidenta, píše portál Independent.

Väčšina celonárodných prieskumov prisudzuje vedenie demokratickej kandidátke, avšak IBD bol najpresnejší v predpovediach výsledkov v troch predchádzajúcich amerických prezidentských voľbách. 

Republikánskemu kandidátovi prisúdil v najnovšom prieskume náskok dvoch percentuálnych bodov pred Clintonovou. Podľa jeho výsledkov by si Trump mohol zabezpečiť 42,1 percent hlasov, zatiaľ čo Clintonová by získala len 40,8 percenta. 

Analytici uviedli, že výsledky hlasovania podľa IBD sú pre nich prekvapením. Štatistiky o tom, ako dopadlo 11 národných prieskumov uskutočnených v posledných troch voľbách, vynášajú IBD na vrchol rebríčka. Pravdepodobnosť toho, že všetky ostatné prieskumy by sa mohli mýliť je však podľa analytikov extrémne nízka.

Trump vierohodnosť prieskumov verejnej mienky napáda a označuje ich za zmanipulované, týmto sa však pochválil na sociálnej sieti twitter.

16 dní pred národným hlasovaním mala Clintonová podľa prieskumu agentúry Reuters/Ipsos 95 percentnú šancu na výhru, víkendový prieskum televízie ABC ukázal dvanásťpercentný náskok Clintonovej.

Prieskum serveru FiveThirtyEight dáva demokratickej kandidátke prevahu siedmich percent. Server RealClear Pollitics spočítal priemer z deviatich celoštátnych prieskumov a dospel k hodnote 6,1 percenta pre Clintonovú.

"Úplne úprimne povedané, výsledok nemôžeme poznať s absolútnou presnosťou skôr, než sa spočíta 100 percent odovzdaných hlasov," upozornil portál The Huffington Post. "Zhoda veľkého počtu prieskumov ale napovedá, že sa veľmi blížia realite," napísal server.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.