26.10.2016, 08:50

Venezuelský prezident Maduro sa zodpovie parlamentu, začal proti nemu politický proces

Venezuela zápasí s nedostatkom potravín a vysokou infláciou, ako aj s politickou krízou.

maduro
Zdroj: Reuters

Venezuelský parlament schválil začatie tzv. politického procesu proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi, ktorý sa má pred zákonodarcami zodpovedať z "porušovania ústavy, poškodzovania ľudských práv, útokov na demokraciu a hospodárskej krízy v krajine".

Líder vládnucich socialistov má na základe tohto rozhodnutia už na budúci týždeň odpovedať na otázky Národného zhromaždenia, v ktorom má prevahu opozícia, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa vyhlásenie, zverejnené po utorňajšej mimoriadnej schôdzi tejto komory.

Venezuelský najvyšší súd však ešte v januári označil všetky rozhodnutia Národného zhromaždenia za neplatné, kým nebudú z jeho radov vylúčení traja politici obvinení z volebného podvodu.

Samotný Maduro výsledok utorňajšej schôdze parlamentu odsúdil s tým, že "nedovolí parlamentný puč a pravicoví politici všade by to mali chápať".

Venezuela zápasí s nedostatkom potravín a vysokou infláciou, ako aj s politickou krízou, ktorá pretrváva odvtedy, ako opozícia koncom vlaňajška zvíťazila v parlamentných voľbách - vláda si však ponechala kontrolu nad armádou či najvyšším súdom. Obe strany si navzájom pripisujú zodpovednosť za chaos.

Najvyšší volebný orgán minulý týždeň pozastavil proces, ktorý má viesť k vypísaniu referenda o odvolaní Madura. Vláda a opozícia sa medzitým dohodli na vzájomných rokovaniach, ktoré sa majú začať v nedeľu na venezuelskom ostrove Margarita.

Prívrženci opozície plánujú na dnes ďalšie masové demonštrácie proti Madurovi.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.