Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2016, 18:30

Irán rozširuje armádnu výzbroj, pochválil sa samovražednými dronmi

Dron má modernú kameru, ktorá mu umožňuje lietať na ciele aj za tmy a za zhoršených morských podmienok.

Irán rozširuje armádnu výzbroj, pochválil sa samovražednými dronmi
Zdroj: TASR/AP

Iránske Revolučné gardy tento týždeň oznámili, že majú "samovražedné drony", schopné niesť výbušniny a ničiť ciele na mori i na pevnine. Informoval o tom americký portál msn, ktorý sa odvoláva na iránsku tlačovú agentúru Tasnim. O nej sa vie, že má dobré vzťahy s velením gárd.

Drony sú však prednostne určené na let s objemným množstvom výbušnín na ciele na mori. V správe sa uvádza, že dron "letiaci vysokou rýchlosťou narazí do cieľa a zničí ho. Môže ísť o plavidlo či riadiace centrum na pevnine".

Agentúra Tasnim ďalej uviedla, že dron letí pol metra nad morskou hladinou rýchlosťou 250 kilometrov za hodinu, pričom jeho akčný rádius je do 900 metrov. Portál uverejnil aj fotografiu bezpilotného lietadla na letiskovej ploche, ale nie vo vzduchu.

Začiatkom tohto mesiaca Revolučné gardy oznámili, že vyvinuli útočný dron nazvaný Saegheh (Blesk). Ide údajne o zlepšený dron RQ 170 Sentinel americkej CIA, ku ktorému sa dostali Iránci v decembri 2011.

Teherán tvrdil, že sa ho zmocnila jeho kybernetická jednotka tak, že prenikla do jeho riadiaceho systému a zabezpečila jeho hladké pristátie na území krajiny. Američania oponujú, že to tak nebolo. Dron mal technické problémy a na iránske územie sa zrútil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.