Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2016, 17:52

Turci prepustili ďalších vyše desaťtisíc úradníkov a zatvorili 15 médií

Turci prepustili ďalších vyše desaťtisíc úradníkov a zatvorili 15 médií
Zdroj: Reuters

Ďalších 10.131 štátnych zamestnancov a príslušníkov bezpečnostných zložiek prepustila turecká vláda na základe najnovšieho dekrétu, ktorý zverejnila v sobotu večer. Prepustení boli podľa tvrdení Ankary členmi teroristických organizácií alebo s nimi aspoň udržiavali kontakt, uviedla dnes agentúra Anadolu.

Vláda dekrétom zároveň nariadila zatvorenie 15 prevažne prokurdských mediálnych firiem, ktoré podľa nej zrejme podnecovali šírenie propagandy zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). 

Spomedzi najnovšie prepustených štátnych zamestnancov pracovalo 2.534 na ministerstve spravodlivosti, 2.219 na ministerstve školstva a 2.774 na ministerstve zdravotníctva. Ďalších 1.267 bolo zamestnaných na vysokých školách a 101 pôsobilo v ozbrojených silách.

Ankara po júlovom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat vyhlásila v krajine výnimočný stav, ktorý tamojšej vláde umožňuje presadzovať moc prostredníctvom dekrétov. Tamojšie úrady odvtedy prepustili alebo postavili mimo službu desaťtisíce prevažne štátnych zamestnancov podozrivých z prepojenia na teroristické organizácie, pripomenula agentúra AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.