Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2016, 09:59

Pentagón potvrdil likvidáciu jedného z vodcov al-Káidy v Afganistane

Americké ministerstvo obrany dnes potvrdilo zneškodnenie jedného vodcov teroristickej siete al-Káida v Afganistane. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie predstaviteľa Pentagónu Petra Cooka. 

K zabitiu Farúka Katáního došlo 23. októbra v provincii Kunar. Útok bol spáchaný s použitím dronu. 

Katání velil jednotkám islamistov na severovýchode Afganistanu. Bol považovaný za jedného z hlavných plánovačov teroristických útokov na americké a spojenecké ciele v Afganistane. Spojené štáty ho mali na zozname tzv. globálnych teroristov.

Cook vo vyhlásení dodal, že Pentagón stále preveruje informácie, či v rovnaký deň prišiel pri nálete dronu o život aj Katáního pobočník Bilál Utábí, ktorý v Afganistane budoval výcvikové základne na islamistické útoky proti spojencom. Jeho úlohou bolo verbovať a cvičiť bojovníkov al-Káidy zo zahraničia.

Kým Katání bol považovaný za najvyššieho veliteľa al-Káidy v Afganistane, Utábí zastával v hierarchii druhé alebo tretie miesto.

O zabití oboch veliteľov al-Káidy informovali médiá už 27. októbra. Americké velenie pripúšťalo, že prišli o život, ale Washington nemal o tom presnejšie údaje ani dôkazy o úspešnosti vojenskej operácie. Afganské úrady však smrť oboch veliteľov medzičasom potvrdili.    

Americké jednotky vstúpili na územie Afganistanu v roku 2001, aby zosadili režim fundamentalistického hnutia Taliban a bojovali s teroristami al-Káidy, ktorí krajinu využívali ako svoje útočisko.

Podľa pôvodných plánov sa americké jednotky mali stiahnuť v roku 2014, ale afganské vedenie žiadalo ponechať v krajine časť amerického kontingentu ako pomoc tamojším bezpečnostným zložkám.    

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.