Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2016, 19:15

Ruskí nacionalisti plánovali v Čiernej Hore prevrat, chceli zavraždiť premiéra

Dôvodom bola pozvánka krajiny do NATO.

Ruskí nacionalisti plánovali v Čiernej Hore prevrat, chceli zavraždiť premiéra
Zdroj: Reuters

Ruskí nacionalisti plánovali počas októbrových volieb vpadnúť do čiernohorského parlamentu, zabiť premiéra Mila Djukanoviča a uviesť k moci proruskú koalíciu. Dnes to podľa agentúry AP oznámila čiernohorská prokuratúra.

Vyšetrovanie podľa úradu naznačuje, že dôvodom bola pozvánka krajiny do NATO, členom by sa Podgorica mohla stať v nadchádzajúcom roku.

V Čiernej Hore počas volieb zadržali asi dvadsať srbských a čiernohorských občanov, okrem iného aj niekdajšieho šéfa srbských špeciálnych policajných síl. Vo väzbe ich doteraz zostáva 14, niektorí z nich bojovali aj v radoch proruských povstalcov na východnej Ukrajine, uviedla AP.

Prokuratúra oznámila, že nemá žiadne dôkazy, ktoré by poukazovali na riadenie operácie Moskvou, vyšetrovatelia ale môžu doložiť, že medzi organizátormi pokusu o prevrat boli dvaja nacionalisti z Ruska. Podľa prokuratúry srbské úrady deportovali niekoľko ruských operatívcov, ktorí sledovali Djukanoviča z územia Srbska.

Počas prevratu počas volebnej noci malo podľa prokuratúry vstúpiť do Čiernej Hory asi 500 ľudí, tí by v tomto balkánskom štáte vyvolávali násilnosti a najali profesionálneho ostreľovača na zabitie premiéra.

O niekoľkých zadržaných ľuďoch v Srbsku, ktorí chceli v Čiernej Hore útočiť na inštitúcie, koncom októbra informoval srbský premiér Aleksandar Vučić. Zároveň podľa srbských médií povedal, že v Srbsku bola zaznamenaná značná aktivita zahraničných výzvedných služieb, a to z Východu aj zo Západu.

Voľby v Čiernej Hore vyhrala prozápadná Demokratická strana socialistov (DPS) premiéra Djukanoviča, nezískala ale absolútnu väčšinu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.