Reuters
StoryEditor

FBI preverila novo nájdené e-maily Clintonovej, stíhať ju neplánuje

06.11.2016, 20:57
Autor:
ČTKČTK

Novo nájdené e-maily od terajšej demokratickej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej z obdobia, keď viedla americkú diplomaciu, neukazujú na žiadne porušenie zákonov, Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) teda neplánuje Clintonovú stíhať.

Dnes to Kongresu USA oznámil šéf FBI James Comey, uviedla agentúra Reuters. Hovorca Clintonovej Brian Fallon na twitteri uviedol, že iný záver štáb demokratickej kandidátky ani nečakal.

Comey minulý týždeň v piatok oznámil Kongresu nález nového balíka pracovnej elektronickej pošty, ktorú Clintonová odosielala proti pravidlám zo svojho súkromného poštového účtu. Svojim vyhlásením vyvolal kritiku proti federálnej agentúre kvôli možnému ovplyvneniu volieb.

Clintonová, ktorá dovtedy o niekoľko percentuálnych bodov viedla nad svojím rivalom Donaldom Trumpom, vedúcu pozíciu stratila a v prieskumoch ju predstihol realitný magnát. Teraz sondáže ukazujú, že Clintonová je opäť mierne favorizovaná.

Republikánsky kongresman Jason Chaffetz, ktorý zároveň vedie snemovný výbor pre dohľad a vládne reformy, na twitteri napísal, že Comey ho o výsledkoch preverovania e-mailov informoval. "Na základe preverovania sme nezmenili závery, ktoré sme oznámili v júli," citoval Chaffetz z Comeyho listu pre Kongres.

Nemenovaný vyšetrovateľ agentúre Reuters uviedol, že Comeyho list znamená, že FBI pre tentokrát uzavrela opätovne otvorené vyšetrovanie elektronickej pošty Clintonovej.

Nové e-maily našli vyšetrovatelia v počítači Anthonyho Weinera, manžela blízkej spolupracovníčky Clintonovej Humy Abedinovej. O Weinera sa polícia zaujíma kvôli jeho obscénnej komunikácii s pätnásťročnou dievčinou.

FBI v júli dospela k záveru, že Clintonová používaním súkromného e-mailu na pracovné účely ako ministerka zahraničia neporušila zákon, hoci si počínala krajne nedbalo.

01 - Modified: 2023-03-21 09:32:16 - Feat.: - Title: Trumpovo zatknutie v prípade uplácania pornoherečky je stále v hre. Okolo súdu vyrástli barikády 02 - Modified: 2023-03-16 11:00:00 - Feat.: - Title: Prehovoril agent FBI, ktorý vypočúval Saddáma Husajna. Rozprávali sa každý deň, toto ho na ňom prekvapilo najviac 03 - Modified: 2023-03-01 11:36:00 - Feat.: - Title: Koronavírus zrejme unikol z čínskeho laboratória, potvrdzuje FBI. Mohlo ísť o nehodu vo Wu-chane 04 - Modified: 2023-03-01 05:43:04 - Feat.: - Title: Pandémiu koronavírusu zrejme spôsobil únik z vládneho laboratória v Číne, hovorí riaditeľ FBI 05 - Modified: 2023-02-16 05:49:10 - Feat.: - Title: FBI prehľadávala Univerzitu v Delaware, pátrala po citlivých dokumentoch prezidenta Bidena
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. marec 2023 05:08