Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2016, 00:00

Deň, ktorý zmení svet. A musí zaujímať Slovákov

Američania si dnes volia svojho prezidenta. HN prinášajú sedem dôvodov, ako sa to dotkne aj našej krajiny.

Deň, ktorý zmení svet. A musí zaujímať Slovákov
Zdroj: TASR

Milióny Američanov budú dnes rozhodovať o tom, či Baracka Obamu nahradí v kresle prezidenta Donald Trump alebo Hillary Clintonová. Ponúkame vám sedem dôvodov, prečo by tieto voľby mali zaujímať aj nás na Slovensku.

1. Americký prezident je najmocnejším človekom na svete. On najviac ovplyvňuje, ktorým smerom sa bude uberať svetová politika a vzťahy medzi veľmocami.

2. Microsoft, Apple, Google, Facebook. Amerika je lídrom vo vývoji nových technológií a vláda vedená prezidentom rozhoduje o podpore ich ďalšieho rozvoja.

3. Ekonomiku sveta najviac ovplyvňujú americké inštitúcie a centrálna banka Fed, ktorej šéfa navrhuje prezident USA. Kríza sa v roku 2008 začala šíriť do sveta práve z Wall Street.

4. Rastúci počet Slovákov uvažuje o vycestovaní do USA, či už za prácou alebo za štúdiom. Šéf Bieleho domu je ten, kto im návštevu môže skomplikovať sprísnením vízového režimu.

5. Investície USA do obrany sú suverénne najvyššie na celom svete. Amerika je lídrom NATO a jej prezident môže výrazne prispieť k rozhodnutiu, že sa krajina pustí do vojny.

6. Koncerny z USA patria medzi top lídrov svetového biznisu. Jedným z nich je oceliarsky gigant U.S. Steel, ktorý v Košiciach zamestnáva tisícky ľudí.

7. Atómová superveľmoc. USA majú spolu s Ruskom najväčší arzenál jadrových zbraní a ich prezident je ten, kto drží prst na pomyselnom červenom tlačidle.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.