Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2021, 14:37

Brusel chce trestať Poľsko každodennou platbou pokút. Je to akt agresie, znie z Varšavy

Európska komisia uviedla, že Poľsko by malo každý deň platiť pokutu, kým neuposlúchne príkaz súdu na zastavenie činnosti kontroverzného orgánu.

Brusel chce trestať Poľsko každodennou platbou pokút. Je to akt agresie, znie z Varšavy
Zdroj: Reuters

Európska komisia dnes požiadala Súdny dvor Európskej únie, aby vymeral pokutu Poľsku, pretože sa nepodriadilo súdnemu príkazu, ktorý požaduje zastavenie činnosti orgánu trestajúceho poľských sudcov. Komisia v tlačovom vyhlásení uviedla, že Poľsko by malo každý deň platiť súdom určenú čiastku, kým príkaz neuposlúchne. Zároveň odoslala do Varšavy list, ktorým vyzvala poľské úrady na rešpektovanie verdiktov úniového súdu.

Poľská vláda sa s exekutívou EÚ dlhodobo sporí o svoju justičnú reformu, ktorej časti podľa Bruselu obmedzujú nezávislosť poľských súdov. Najvyšší orgán úniovej justície v polovici júla konštatoval, že disciplinárna komora, ktorá rozhoduje o postavení sudcov a prokurátorov, ich trestnom stíhaní a prípadnom uvalení väzby, nie je v súlade s právom Únie, a nariadil Poľsku, aby jej činnosť pozastavilo. "Komisia žiada súd, aby Poľsku vymeral každodennú platbu pokút až do doby, než budú predbežné opatrenia zavedené súdom plne dodržiavané," uviedla dnes EK.

​Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski pred mesiacom uviedol, že úrady disciplinárnu komoru zrušia v rámci ďalších krokov spojených s reformou. Rovnakým sľubom odpovedala v polovici augusta poľská vláda na výzvu komisie, aby sa Varšava verdiktu súdu podriadila. Podľa EK síce teraz disciplinárna komora neotvára nové prípady, pokračuje však v riešení tých už začatých. Komisia chce pomocou pokuty docieliť to, aby orgán úplne ukončil činnosť.

Poľská vláda väčšinu námietok komisie, s ktorými sa stotožňuje aj mnoho členských štátov EÚ, odmieta ako zasahovanie do zvrchovanosti krajiny. Poľský ústavný súd v posledných mesiacoch opakovane odkladá rozhodnutie o tom, či je právo Únie nadradené poľskej ústave.

Poľská opozícia sa oproti tomu kvôli prehlbujúcemu sa sporu obáva, že konzervatívne nacionalistická vládnuca strana môže nasmerovať krajinu na cestu z európskeho bloku.

Komisia doteraz kvôli obavám o osud práva Únie v krajine neschválila poľský plán obnovy, vďaka ktorému by mala Varšava získať desiatky miliárd eur z mimoriadneho fondu. Začiatkom septembra navyše pohrozila, že o peniaze prídu poľské obce, ktoré svoje územie označili za zóny "bez ideológie LGBT", teda sexuálnych menšín.

"EK neoprávnene blokuje Poľsku fondy a žiada o pokuty. To sú akty agresie," uviedol dnes na twitteri štátny tajomník poľského ministerstva spravodlivosti Sebastian Kaleta. Poľsko nie je podľa neho jedinou krajinou, ktorá sa nepodriadila verdiktom súdu EÚ. Medzi ďalšími sú Nemecko, Francúzsko, Španielsko či Rumunsko, dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.