Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2016, 09:01

Rozsiahla akcia v Nemecku. Polícia prehľadáva 200 mešít a byty v celej krajine

Nemecké úrady rozpustili salafistický spolok Pravé náboženstvo, ktorý sa podieľal na verbovaní džihádistov.

Rozsiahla akcia v Nemecku. Polícia prehľadáva 200 mešít a byty v celej krajine
Zdroj: Reuters

Nemecká polícia podnikla v utorok rozsiahlu raziu proti islamským fundamentalistom. Prehľadáva viac ako 200 mešít, bytov a kancelárií naprieč desiatimi spolkovými krajinami.

Salafistický spolok Die Wahre Religion (Pravé náboženstvo) sa podľa úradov podieľal na verbovaní džihádistov, ktorí potom odchádzali do Sýrie. Vláda spolok rozpustila.

Spolkový minister vnútra podľa magazínu Der Spiegel v utorok nariadil rozpustenie spolku, na ktorého čele stojí radikálny kazateľ Ibrahim Abou-Nagie pôvodom z Palestíny.

Medzi svojimi stúpencami dlhodobo presadzuje ozbrojený džihád a tvrdí, že použitie sily voči neveriacim je úplne legitímne.

Nemecké médiá porovnávajú Abou-Nagieho s ďalším kazateľom Pierrom Vogelom, ktorého meno sa do svetových médií dostalo v súvislosti s útokom šestnásťročnej Safíie na policajta v Hamburgu. Vogel mladú džihádistku ovplyvňoval už od útleho detstva.

Deti a mladých moslimov sa k radikálnemu výkladu Koránu dlhodobo snaží viesť aj Ibrahim Abou-Nagie. Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV) navyše v septembri 2014 získal informácie o tom, že Pravé náboženstvo organizuje kampaň, ktorej cieľom je regrutovať bojovníkov pre sýrske teroristické hnutie Islamský štát. Vyšetrovanie tajných služieb toto obvinenie potvrdilo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.