Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2016, 13:44

Putin ukončil členstvo Ruska na Haagskom súde, nepáčila sa mu kritika pre Krym

Putinov výnos nadobudol platnosť svojím zverejnením.

putin šampanské
Zdroj: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin vydal výnos, na ktorého základe Rusko prestáva byť účastníkom Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (ICC), de facto členom tohto súdu.

Podľa Putinovho výnosu má byť generálny tajomník OSN upovedomený o rozhodnutí ruskej vlády, ktoré odsúhlasili aj najvyššie justičné orgány i Vyšetrovací výbor Ruska (SKR).

Tento Putinov výnos bol vydaný deň po tom, čo ICC v holandskom Haagu zverejnil svoje stanovisko týkajúce sa Ukrajiny a Ruska, keď situáciu na území Krymského polostrova a tamojšieho prístavného mesta Sevastopoľ prirovnal k medzinárodnému ozbrojenému konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom.

"Dostupné informácie potvrdzujú, že situácia na území Krymu a Sevastopoľu sa rovná medzinárodnému ozbrojenému konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskou federáciu," uvádza sa vo výročnej Správe o predbežnom skúmaní (2016), ktorú vydala prokurátorka ICC Fatou Bensoudaová.

"Medzinárodný ozbrojený konflikt sa začal najneskôr 26. februára 2014, keď Rusko vyslalo príslušníkov svojich ozbrojených síl, aby bez súhlasu ukrajinskej vlády ovládli časti ukrajinského územia," píše sa v správe ICC.

"Zákon o medzinárodnom ozbrojenom konflikte sa vzťahuje aj na obdobie po 18. marci 2014 v tom zmysle, že situácia na území Krymu a Sevastopoľa sa fakticky rovná pretrvávajúcej okupácii," uvádza sa v ďalej texte ICC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.