Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2016, 08:30

Takmer polovica Európanov neverí médiám, ukázal prieskum

Nedôvera v médiá je nižšia medzi ľuďmi s nižším vzdelaním.

Takmer polovica Európanov neverí médiám, ukázal prieskum
Zdroj: Reuters

Viac ako polovica obyvateľov Európskej únie neverí v slobodu médií vo svojej krajine a len niečo málo cez päťdesiat percent Európanov si myslí, že im médiá poskytujú dôveryhodné informácie. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý bol zverejnený vo štvrtok v Bruseli.

Prieskum bol zverejnený pri príležitosti dvojdňového kolokvia, ktoré dnes pokračuje v Bruseli a ktorého organizátorom je Európska komisia. Jeho účastníci diskutujú o problémoch plurality médií a demokracie.

Z prieskumu Eurobarometra vyplynulo, že 57 percent respondentov neverí, že médiá v ich krajine nie sú pod politickým či komerčným vplyvom. Iba 53 percent opýtaných sa domnieva, že im médiá poskytujú dôveryhodné informácie.

Len 37 percent z oslovených si myslí, že orgán, ktorý v ich krajine dohliada na nezávislosť audiovizuálnych médií je sám nezávislý.

Prieskum tiež ukázal, že tri štvrtiny ľudí, ktorí diskutujú na sociálnych sieťach, zažili kvôli svojim názorom na internete vyhrážky.

"Občania sa musia cítiť bezpeční pri vyjadrovaní svojich názorov na internete a novinárom musí byť umožnené pracovať slobodne. Komisia sa bude zaoberať ochranou zdrojov novinárov aj pravidlami whistleblowingu v Európskej únii," uviedla pred dnešným rokovaním v Bruseli európska komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľa a rovnosť pohlavia Věra Jourová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.