Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2016, 10:27

Filipínsky prezident po stretnutí s Putinom kritizoval Západ: Sú to pokrytci, šikanujú malé krajiny

Západné krajiny a najmä USA podľa filipínskeho prezidenta zasahujú do konfliktov vo svete, pretože sledujú vlastné záujmy.

Filipínsky prezident po stretnutí s Putinom kritizoval Západ: Sú to pokrytci, šikanujú malé krajiny
Zdroj: Reuters

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte obvinil na summite Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) západné štáty zo šikanovania a pokrytectva. Pri dvojstrannom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v peruánskej metropole vyhlásil, že v rámci aliancií nemožno Spojeným štátom dôverovať.

Hoci sa v minulosti vyjadril pozitívne k novozvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, pri stretnutí s Putinom uistil, že chce politiku Filipín odkláňať od USA. "V minulosti som sa stotožňoval so západným svetom. Ale v poslednej dobe vidím, ako západné národy šikanujú malé krajiny, a nielen to, sú pokrytecké," vyhlásil Duterte.

Západné krajiny a najmä USA podľa filipínskeho prezidenta zasahujú do konfliktov vo svete, pretože sledujú vlastné záujmy.

Putin mu zablahoželal k májovému zvoleniu a ocenil, že sa mu za krátku dobu podarilo vybudovať dôveru medzi Filipínami a Ruskom.

Duterte sa obracia k Rusku podobne ako k Číne, ktorú Filipíny považovali ešte donedávna za súpera, upozornila agentúra Reuters. Pred odchodom na summit do Peru vyhlásil, že možno bude nasledovať Rusko a odstúpi od členstva v Medzinárodnom trestnom súde (ICC).

Nepáči sa mu, že ho svet kritizuje za neúprosnú vojnu, akú vo svojej krajine začal proti drogovému podsvetiu. Povedal tiež, že ak sa Čína s Ruskom rozhodnú vytvoriť "nový svetový poriadok", bude prvý, kto sa pripojí.

V rozhovore s televíziou Al-Džazíra filipínsky prezident kritizoval Západ tiež kvôli jeho utečeneckej politike. Najprv vraj západné krajiny presadzujú témy ľudských práv, ale akonáhle príde na rad prijatie tých, ktorí utekajú z konfliktov, začnú ľudí odmietať. "Zostaňte tam, my postavíme stenu a položíme medzi seba a vás ostnatý drôt. A zrazu tým pokrytcom hľadíme z očí do očí," povedal Duterte.

Filipíny sú podľa neho pripravené prijať týchto utečencov, kým "nebudú po okraj naplnené". "Sem môžu vždy prísť, všetkých ich uvítam," povedal prezident v rozhovore, ktorý poskytol ešte na Filipínach. Ako je ale jeho stomiliónová krajina schopná sa o prichádzajúcich postarať, nerozvádzal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.