Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2016, 13:40

Francúzska pravica si volí kandidáta na prezidenta, hlasovať môžu aj voliči iných strán

Francúzska pravica si volí kandidáta na prezidenta, hlasovať môžu aj voliči iných strán
Zdroj: Reuters

O výber pravicového kandidáta na francúzskeho prezidenta, ktorý vzíde z hlasovania verejnosti, je záujem. V Paríži sa dnes tvoria aj polhodinové rady, hlasujú aj stúpenci ľavice. Informoval o tom server denníka Le Figaro, ktorý ale neposkytol bližšie odhady o účasti.

Takzvané primárky organizuje strana Republikáni a jej hlavnými favoritmi sú starosta Bordeaux a niekdajší premiér Alain Juppé, ďalšie expremiér François Fillon a bývalý prezident Nicolas Sarkozy.

Po uzavretí približne 10-tisíc volebných miestností o 19:00 by rozhodujúce výsledky mali byť známe neskoro večer. V prípade, že z hlasovania nevzíde víťaz s nadpolovičnou väčšinou hlasov, uskutoční sa druhé kolo za týždeň.

Hlasovať môže každý, kto zaplatil manipulačný poplatok dve eurá a podpísal vyhlásenie, že zdieľa politické hodnoty pravice a stredu. Nemusí ale mať stranícky preukaz, čo otvára možnosť taktického hlasovania voličov iného politického zamerania. Týka sa to dvoch až štyroch miliónov ľudí.

"Hlasoval som pre Juppého, aby som odstránil Sarkozyho," reagoval podľa Le Figaro 51-ročný obchodný manažér, ktorý sa hlási k ľavici. "Trochu mi prišlo divné voliť napravo a dať im dve eurá. Ale bolo to podľa mňa nevyhnutné," dodal.

Volebná komisia v silne ľavicovom 18. parížskom obvode sa vysokým záujmom hlasujúcich cítila pomerne zaskočená. "Ale nevadí, tým lepšie," podotkol jej predseda.

V 16. volebnom obvode vládla naopak nuda. Situácia sa prudko zmenila po 11. hodine, keď sa aj tam vytvorili rady. Podľa tamojšej komisie ide prevažne o veriacich, prichádzajúcich z tradičnej nedeľňajšej omše. Pred poludním mali tiež odhlasované všetci sedmi kandidáti.

Vládnych socialistov čakajú primárky v januári. Do polovice decembra má terajší socialistický prezident François Hollande oznámiť, či tiež bude kandidovať.

Dvojkolové prezidentská voľby vo Francúzsku sú plánované na 23. apríla a 7. mája budúceho roka. Hneď potom sa majú 11. a 18. júna uskutočniť parlamentné voľby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.