Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2016, 07:25

V súboji o nomináciu pravice na prezidenta Francúzska sa stretnú Fillon a Juppé

V súboji o nomináciu pravice na prezidenta Francúzska sa stretnú Fillon a Juppé
Zdroj: Reuters

V prvom kole hlasovania o kandidátovi konzervatívnej pravice na francúzskeho prezidenta vyhral nečakane expremiér François Fillon (62). Do druhého kola, ktoré sa uskutoční budúcu nedeľu, postupuje aj ďalší bývalý premiér Alain Juppé (71). Niekdajší prezident Nicolas Sarkozy (61) skončil prekvapivo až tretí, do ďalšieho súboja už nenastúpi a v politike zrejme skončí.

V nedeľňajšom prvom kole nezískal potrebných viac ako 50 percent hlasov žiadny zo siedmich adeptov. Podľa údajov po sčítaní hlasov v 9437 z celkovo 10 229 hlasovacích stredísk sa favoritom stal v prieskumoch doposiaľ zaostávajúci Fillon, ktorého podporilo 44,2 percenta hlasujúcich. Druhý Juppé získal 28,5 percenta hlasov. Až tretí skončil Sarkozy s 20,6 percentami.

Sarkozy, ktorý veril vo svoj návrat do Elyzejského paláca, už svoj nezdar uznal. Zároveň zvýšil nádeje Fillona na získanie kandidatúry, keď oznámil, že pre neho bude v druhom kole hlasovať. "Musím úprimne povedať, že nech už boli naše nezhody akékoľvek, zdá sa, že François Fillon najlepšie pochopil výzvy, ktorým Francúzsko čelí. Budem za neho hlasovať," vyhlásil bývalý prezident.

Sarkozy súčasne naznačil, že z politiky zrejme odíde. "Je načase, aby som vyskúšal život, ktorý bude naplnený skôr súkromnými než verejnými vášňami," povedal exprezident.

Fillona už najnovšie prieskum verejnej mienky pasoval na favorita druhého kola. Podľa prieskumu organizácie OpinionWay by teraz dostal 56 percent hlasov.

"Všetkým Francúzom, bez ohľadu na to, koho volili, hovorím, že prichádza zmena, ktorá Francúzsko dostane hore," povedal Fillon svojim stúpencom. Fillon viedol tri francúzske vlády v rokoch 2007-12, je v ekonomike liberálom, čím je medzi francúzskymi politikmi bielou vranou, a je obdivovateľom zosnulej britskej premiérky Margaret Thatcherovej, uviedla agentúra Reuters.

Takzvané primárky organizuje strana Republikáni. Voľby sa nezúčastnila líderka nacionalistického Národného Frontu Marine Le Penová, ktorá chce kandidovať na prezidentku v budúcom roku samostatne a ktorej prieskumy dávajú jednoznačnú šancu prebojovať sa do druhého kola voľby. Víťazný kandidát konzervatívnej pravice by ale mal podľa doterajších prieskumov Le Penovú vcelku ľahko poraziť.

Vládnuci socialisti organizujú svoje vlastné primárky v januári. Socialistický prezident François Hollande, ktorý je u verejnosti hlboko nepopulárny, ešte neoznámil, či bude znova kandidovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.