porošenkoReuters
StoryEditor

Ruský režim utopil demokraciu v záchode, vyhlásil Porošenko na oslavách euromajdanu

21.11.2016, 20:56
Autor:
ČTKČTK

Ukrajina dnes slávila ako "Deň dôstojnosti a slobody" tretie výročie "euromajdanu", teda prepuknutia kyjevských demonštrácií na protest proti vládnemu rozhodnutiu nepodpísať dohodu o pridružení krajiny k Európskej únii, ktoré nakoniec viedli k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyča.

Jeho prozápadný nástupca Petro Porošenko pri tejto príležitosti kritizoval "ruský autoritársky režim, ktorý demokraciu vo vlastnej krajine utopil v záchode".

Porošenko pritom parafrázoval výrok Vladimira Putina, ktorý sa v septembri 1999 ako ruský premiér vyhrážal čečenským teroristom, že "ak to bude potrebné, zložíme ich napríklad na záchode". Putinov výrok sa veľmi rýchlo ujal v hovorovej ruštine.

Ukrajinský prezident sa súčasne hájil, že sám dal prednosť posilneniu demokracie a europeizácii Ukrajiny pred vyhlásením vojnového stavu, ktorý by mu síce dal viac moci, ale rozbil by rovnováhu moci a obmedzil slobodu slova.

Medzitým situácia dospela tak ďaleko, že európske krajiny by sa podľa Porošenka mohli od Ukrajincov učiť, ako bojovať za európske hodnoty. "Revolúcia načrtla jasnú hranicu, ktorá oddeľuje náš ukrajinský európsky svet od ruského sveta," vyhlásil.

Súčasne pripustil, že zbližovanie s Európou sa "bohužiaľ doteraz nedotklo životnej úrovne Ukrajincov - a to je jediná oblasť, v ktorej sme sa za tri roky nepriblížili európskym normám". Vinu za to pripísal vojne s proruskými separatistami, prisľúbil však, že ekonomické reformy čoskoro prinesú svoje plody.

Väčšina akcií k výročiu sa odohrala v pokoji, ale pochod radikálnych nacionalistov centrom Kyjeva sprevádzali aj potýčky s políciou. Demonštranti rozbili okná v kancelárii jedného proruského politika a v kyjevskej pobočke ruskej sporiteľne.

Na zvrhnutie proruského prezidenta Janukovyča vo februári 2014 zareagovalo Rusko rozdúchaním povstania v ruskojazyčnom Donbase na východe krajiny a anexiou Krymu. Konflikt si vyžiadal viac ako 9600 mŕtvych.

Kyjev a Západ obvinňujú Rusko z vojenskej podpory separatistov, čo Moskva stále odmieta, aj keď pripúšťa nasadenie "dobrovoľníkov". Najtvrdšie boje skončili podpisom mierových dohôd v Minsku vo februári 2015, ale ich plnenie zostáva na mŕtvom bode, a tak sa Donbas fakticky stal ďalším zmrazeným konfliktom na východe Európy.

01 - Modified: 2023-03-30 21:50:55 - Feat.: - Title: Spoločnosť z Moskvy poskytuje Rusku digitálne zbrane pre kybervojnu, píšu médiá 02 - Modified: 2023-03-30 21:13:41 - Feat.: - Title: Biely dom vyzval Rusko, aby Bezpečnostnej rade OSN predsedalo profesionálne. USA očakávajú dezinformácie 03 - Modified: 2023-03-30 21:18:45 - Feat.: - Title: Rusko znovu ostreľovalo Charkov, hlásia ukrajinskí činitelia 04 - Modified: 2023-03-30 20:34:19 - Feat.: - Title: Putin podpísal dekrét o jarných odvodoch do armády, nastúpiť má 147-tisíc ľudí 05 - Modified: 2023-03-30 20:14:12 - Feat.: - Title: Európska únia odsúdila zadržanie amerického USA a nerešpektovanie slobody tlače v Rusku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. marec 2023 04:14