TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Fico: Čo nás je do toho, koho si USA vybrali za svojho prezidenta?

22.11.2016, 11:20
Autor:
ČTKČTK
Zvolenie Trumpa môže byť podľa slovenského premiéra veľkou šancou pre Európsku úniu.

Sankcie voči Rusku za konflikt s Ukrajinou sú nezmysel a sú nesprávne. Vyhlásil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) na úvod konferencie V4 a budúcnosť EÚ na pôde Univerzity Komenského v Bratislave.

"Na druhej strane, aké iné možnosti má premiér krajiny, ktorá je členským štátom EÚ? Veľmi jasne argumentujeme proti týmto sankciám. Komu prospievajú sankcie, keď za posledný rok alebo dva klesol vzájomný obchod medzi SR a Ruskom o 30 percent? Pre koho to je? Ako to slúži? Mení sa postoj Ruska k Ukrajine na základe sankcií? Nemení. Rámec, ktoré je dôležitý, je rámec Minských dohôd. Sankcie nemajú význam, ale na konci dňa únia musí byť jednotná. V takejto situácii poviete nepáči sa mi to, protestujem, ale nepôjdete v mene jednotnosti EÚ proti väčšinovému názoru," povedal.

Konzistentná zahraničná politika

Fico zároveň uistil, že kto sleduje politiku jeho vlád, nemôže povedať, že by v tejto politike chýbala konzistentnosť názorov v zahraničnej politike. "Stiahli sme vojakov z Iraku, odmietame uznať Kosovo a vyhlásili sme, že anexia Krymu bolo hrubé porušenie medzinárodného práva," zdôraznil.

Premiér sa v hodinovej diskusii so študentmi nevyhol ani novozvolenému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. "Čo nás je do toho, koho si USA vybrali za svojho prezidenta? Je to suverénne právo voličov danej krajiny. Ak sa naplnia niektoré vyjadrenia Donalda Trumpa z kampane, môže dôjsť napr. k novej kvalite vzťahov medzi USA a Ruskom. Tie sú napäté a nikomu to neprospieva. Potrebujeme oveľa väčšiu rovnováhu," apeloval s dôvetkom, že zvolenie Trumpa môže byť veľkou šancou pre EÚ, aby sa posilnila, keďže svet ju bude nútiť k tomu, aby bola silnejšia ako globálny hráč v mnohých konfliktoch.

V súvislosti s brexitom konštatoval, že referendum o vystúpení bola typická predvolebná rétorika a všetci si mysleli, že to bude malina. "Tá malina nás stála noci rokovaní, kde najmä V4 urobila obrovský kus roboty, aby sme Davidovi Cameronovi ponúkli dobrú dohodu. Sme v situácii, akoby sme nevedeli, čo máme robiť. Nie som si istý, že Veľká Británia vie, čo chce, pokiaľ ide o vyjednávanie s EÚ. Nie je zrejmé, kedy dôjde k notifikácii článku 50," povedal.

Fico je však presvedčený, že poloha 27 štátov je veľmi správna. "Žiadne rokovania pred podpisom článku 50, žiadne individuálne rokovania s Britániou, žiadna politika znamenajúca, že Veľká Británia si zoberie len dobré veci. Ak chcú Briti prístup na európsky trh, tak len za podmienok zachovania štyroch základných slobôd, pri ktorých nebude EÚ vyjednávať," uistil.

Fico: V4 má obrovský význam

Šéf slovenskej exekutívy očakáva, že rozchod EÚ a Británie bude bolestivý. "A koho to má bolieť? Nás EÚ? My sme vyhnali Britániu? Neurobili sme dosť, aby zostali? Najväčšou prehrou bude, ak víťazom vyjednávania bude Veľká Británia, lebo to bude príklad pre iných, aby rozmýšľali podobným spôsobom. EÚ musí vyjsť z rokovaní úspešnejšie ako Británia," vyhlásil.

Na margo úlohy a postavenia V4 zdôraznil, že v EÚ platí pravidlo, podľa ktorého individuálna malá krajina nemá šancu sa presadiť a vždy bude platiť, že sú krajiny, ktoré predstavujú prirodzených lídrov. "Preto má V4 obrovský význam, lebo ak sa postaví niekto z nás za V4, nereprezentuje 5,5 milióna Slovákov, ale aj Čechov, Maďarov a Poliakov. Keď to zrátate, zdvihnutá ruka za V4 hovorí za 65 miliónov ľudí, a to už musí niekto počúvať. Neviem si preto predstaviť, že by Slovensko bolo schopné presadzovať svoje záujmy cez iný formát ako V4," podčiarkol Fico.

EÚ napriek tomu, že má veľké ťažkosti, je podľa predsedu vlády úžasný a jedinečný projekt. "Patrím medzi premiérov, ktorí veria v budúcnosť tohto projektu. Nemožno zabúdať, že EÚ pre mnohých bola a ostáva takmer nedosiahnuteľným snom. Ale sen o mieri, slobodnom trhu, priestore bez hraníc, spolupráci a solidarite, sa pod tlakom niekoľkoročnej krízy zmenil na absolútnu klamlivú ilúziu, že bez otravnej EÚ by nám bolo lepšie. Ja toto neberiem," povedal.

Podľa jeho slov občania strácajú pozitívny pohľad na úniu a podliehajú falošnej nádeji, že radikálne a extrémistické subjekty vyriešia ich problémy, a to nie je dobré. "Stojíme pred vážnou výzvou, a to ako občanom vysvetliť, že spoločná mena je možná len vtedy, ak zvýšime spoločný dohľad, že voľný pohyb osôb nie je možný bez zabezpečenia ochrany vonkajších hraníc. Musíme zrozumiteľne vysvetľovať zmysel a podstatu európskeho projektu a hovoriť o prínose únie pre každodenný život občanov," dodal.

01 - Modified: 2022-10-04 19:09:00 - Feat.: - Title: Morawiecki vyzýva Úniu, aby držala krok s americkou finančnou pomocou Ukrajine 02 - Modified: 2022-10-04 17:57:56 - Feat.: - Title: Borrell: Únia zvažuje sankcie voči Iránu pre "zabitie" mladej Kurdky 03 - Modified: 2022-10-04 05:13:38 - Feat.: - Title: Ministri financií Európskej únie skúsia dohodnúť lepšie rozdelenie peňazí na odchod od ruských energií 04 - Modified: 2022-10-03 16:10:30 - Feat.: - Title: Slosiarik z Focusu: Fico odviedol poriadnu politickú robotu. Popularitu mu priniesla téma očkovania aj vojny 05 - Modified: 2022-10-02 20:46:24 - Feat.: - Title: Lídri Únie budú v piatok v Prahe rokovať o ďalšej podpore pre Ukrajinu a o energiách či cene plynu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
__tcfapi('getTCData', 2, function(data) {console.log(data)});
05. október 2022 11:22