Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2016, 08:49

Zosúladí svoje politiky s globálnou realitou. Zvolenie Trumpa dalajlámu neznepokojuje

Zosúladí svoje politiky s globálnou realitou. Zvolenie Trumpa dalajlámu neznepokojuje
Zdroj: Reuters

Zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov tibetského duchovného vodcu dalajlámu "neznepokojuje", napísala agentúra AP.

Trump podľa 81-ročného dalajlámu v najbližšom čase zosúladí svoje politiky s globálnou realitou. Duchovný vodca to povedal na záver svojej štvordňovej návštevy v Mongolsku.

Dalajláma sa zároveň podľa svojich slov teší na prípadné stretnutie s Trumpom po jeho inaugurácii do úradu 20. januára. To, či sa takéto stretnutie plánuje agentúra AP nevedela potvrdiť. Schôdzky prezidenta Baracka Obamu s dalajlámom zvyčajne vyvolali hnev politikov v Pekingu.

Doplnil, že USA považoval vždy za vedúcu krajinu v "slobodnom svete" a Trumpove vyjadrenia počas predvolebnej kampane ho neznepokojujú. Agentúra AP pripomenula, že Trump opakovane urážal moslimov, Hispáncov a ďalšie menšiny v USA.

"Počas volieb cítim, že kandidát má väčší priestor na slobodné vyjadrovanie sa. Sotva ich však zvolia, majú zodpovednosť a potom musia spolupracovať a pracovať v súlade s realitou," vysvetlil dalajláma a dodal, že preto sa neobáva.

Čína tvrdí, že dalajláma sa usiluje o odčlenenie Tibetu od Číny a od Mongolska požadovala, aby cestu duchovného do krajiny zrušilo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.