Reuters
StoryEditor

Kandidátka za Zelených požiadala o ručné prepočítanie hlasov volieb. Môže pomôcť Clintonovej

26.11.2016, 11:41
Autor:
ČTKČTK
Ručné prepočítanie hlasov vylúči možný zásah hackerov.

Neúspešná prezidentská kandidátka americkej Strany zelených Jill Steinová dnes požiadala o ručné prepočítanie hlasov odovzdaných v nedávnych prezidentských voľbách, a to v štáte Wisconsin. Podľa amerických médií o tom informovala príslušná volebná komisia.

Steinová predtým oznámila, že získala od svojich sympatizantov vo verejnej zbierke dostatok prostriedkov, aby mohla žiadať o prepočítanie hlasov nielen vo Wisconsine, ale aj v Pensylvánii. V oboch štátoch dosiahol zvolený prezident Donald Trump tesné víťazstvo nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

Aj stúpenci Clintonovej spochybňujú výsledky a domnievajú sa, že ručné prepočítanie hlasov vylúči možný zásah hackerov a ukáže, ako to skutočne dopadlo. V tíme samotnej Clintonovej ale návrhy na prepočítanie hlasov nemajú podporu.

Steinová dnes oznámila, že zhromaždila požadovanú kauciu 4,8 milióna dolárov na to, aby si vymohla prepočítanie v Pensylvánii a vo Wisconsine. Teraz sa usiluje o zhromaždenie prostriedkov potrebných k rovnakému postupu aj v Michigane.

Steinová vo voľbách neuspela: celoštátne má menej ako jedno percento hlasov. Kandidátka zelených tvrdí, že svojou žiadosťou nechce pomôcť Clintonovej, a vyhlasuje, že jej záleží na dôveryhodných výsledkoch.

Ak by však v troch spomínaných štátoch s celkovým počtom 46 voliteľov uspela Clintonová, znamenalo by to pre ňu aj víťazstvo v celoštátnom meradle. Teraz má Clintonová 232 voliteľov a úspech v Pensylvánii, Wisconsine a Michigane by znamenal, že prekročí hranicu 270 voliteľov, čo je minimum potrebné pre zisk prezidentského úradu.

Clintonová podľa doterajších údajov v absolútnych číslach dostala v prezidentských voľbách o dva milióny hlasov viac ako jej republikánsky súper. Trump sa však stal víťazom, pretože zhromaždil potrebný počet voliteľov, o ktorých sa v jednotlivých amerických štátoch rozhodovalo. Zbor týchto 538 voliteľov potvrdí nového amerického prezidenta vo funkcii budúci mesiac.

01 - Modified: 2023-03-28 20:37:21 - Feat.: - Title: Bývalý viceprezident USA Pence musí vypovedať vo vyšetrovaní Trumpa 02 - Modified: 2023-03-26 17:33:05 - Feat.: - Title: „Ako v stalinskom Rusku!“ Trump na prvom mítingu kampane ostro kritizoval vyšetrovania, ktorým čelí 03 - Modified: 2023-03-24 09:25:02 - Feat.: - Title: ​Trump klamal. U ľudí vyvolal nepravdivé očakávanie o svojom zatknutí, uviedol prokurátor z jeho kauzy 04 - Modified: 2023-03-22 22:19:05 - Feat.: - Title: Porota v Trumpovej kauze sa dnes nestretla, čakanie na možné obvinenie pokračuje 05 - Modified: 2023-03-21 09:32:16 - Feat.: - Title: Trumpovo zatknutie v prípade uplácania pornoherečky je stále v hre. Okolo súdu vyrástli barikády
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. marec 2023 11:42